Akademia Łucznica

Nawet w tak niewielkiej miejscowości jak Łucznica mogą powstawać wielkie dzieła sztuki. Wszystko za sprawą tutejszej Akademii, w której od zera można poznać tajniki m.in. ceramiki, wikliniarstwa, tkactwa i wielu innych technik tworzenia. Spotkałem w tym miejscu niezwykłych ludzi, którzy szybko zaprosili mnie do swojego cudownego świata. I choć byłem tylko gościem, wspaniały klimat tego miejsca udzielił mi się niemal od razu. Spotykają się tu fani tworzenia i rękodzielnictwa, a panujący wokół klimat niczym nie przypomina nudnych szkoleń. Na moich oczach z patyków upleciony został fantazyjny koszyk, a z bezkształtnego kawałka gliny powstała piękna sowa. To miejsce oddycha twórczością, a rozmowy na warsztatowe tematy nie ustają nawet przy posiłkach. Tu po prostu żyje się sztuką!

Gdy w 2002 roku Akademia rozpoczynała swoją przygodę w tym miejscu, nikt pewnie nie podejrzewał, że przyjazd na warsztaty do Łucznicy stanie się celem i marzeniem wielu pasjonatów z całej Polski. Wypracowane przez lata renoma i doświadczenie, w połączeniu z szeroką i różnorodną ofertą, bardzo szybko przełożyły się na ilość chętnych, którzy rezerwują wszystkie możliwe terminy. Przyjeżdżają tu osoby, dla których jest to pierwsze zetknięcie ze sztuką, ale też takie, które mogą pochwalić się swoim dorobkiem, ale potrzebują inspiracji lub pomocy w znalezieniu się na właściwych torach. Spotykają się podczas weekendów ze sztuką oraz jednodniowych kursów. Od lat organizowane są tu również „Wakacje ze sztuką”, czyli letnie obozy i szkolenia dla młodzieży. Formuła kursów jest niezwykle otwarta. Pracować można we własnym tempie, a z problemem czy pytaniem nigdy nie zostaje się tu samemu. Wszystko za sprawą prowadzących, którzy są prawdziwymi mistrzami w swoich dziedzinach.

Przyjazd do Akademii Łucznica należy dobrze przemyśleć i zaplanować. Na miejscu można przenocować, a także nasycić się wybornym, domowym jedzeniem. Można także wziąć udział w zajęciach, które dla wielu stały się z pewnością początkiem drogi do świata twórczości. Mnie z pewnością zachwycił zapał płonący w oczach tych, których spotkałem. Tego nie da się udawać, tym po prostu żyje się z całego serca. Wy też nie bójcie się spróbować. Przecież sztuka jest dla każdego!

 

Łucznica 10, 08-440 Pilawa
tel. 502 364 517
www.lucznica.org.pl

 

 

<< powrót