Arboretum – Przelewice

Jadąc przez rozległe pola, trudno uwierzyć, że zmierza się do przepięknego parku pełnego starych i unikatowych drzew. Do niewielkich Przelewic ze wszystkich stron prowadzą drogowskazy, więc trafić można tu bez problemu. Jest to przecież perełka na skalę województwa i całego kraju. Po pierwsze jest to miejsce utworzone od początku z pomysłem i z miłości do drzew, a po drugie podziwiać można tu niezwykłe dzieła natury, które przechodziły w tym miejscu różne koleje losu. Pielęgnowane, po latach wróciły do swojej świetności i dziś znowu podziwiać można niezwykłe leśne cuda.

Zwiedzanie rozpoczyna się przy pałacu. Trudno dokładnie określić ilość czasu potrzebną na zwiedzanie. Moim zdaniem najlepiej wybrać się tu na cały dzień i w spokoju spacerować parkowymi ścieżkami. Można dzięki temu odpocząć, a przy okazji nie braknie czasu na obejrzenie prawie 30 hektarów jakie arboretum ma do zaoferowania. Podziwiać można tu rzadko spotykane okazy drzew, jak np. dawidę chińską, świerka tygrysiego czy mamutowca olbrzymiego. Same nazwy zachęcają do poznania tych cudów!

Mimo, że Ogród Dendrologiczny w Przelewicach od początku swojego istnienia wielokrotnie zmieniał właścicieli, to duch jego założyciela  Augusta Heinricha von Borgstedena i jego idea przetrwały do dzisiaj. W takich pomysłach zakładania parku urzeka mnie fakt, że ich twórcy zazwyczaj nie dożywają najpiękniejszego okresu, kiedy spacerować można pośród wielowiekowych drzew. To jednak ich pomysł i każda sadzonka nawet po dziesiątkach lat jest żywym pomnikiem ich pomysłu.

Dzisiaj w ciszy tych przepięknych parków można po prostu odpocząć. Niezależnie od tego jak szeroka byłaby oferta takich miejsc, i tak na końcu okaże się, że warto je odwiedzać, bo cisza, świeże powietrze i cień starego dębu są po prostu bezcenne. Chcąc jednak poznać ich piękno w pełni, nie można się spieszyć. Drzewa rosną powoli i wszystko, co jest z nimi związane, wymaga czasu, dlatego warto się tu zatrzymać i posłuchać „o czym szumią drzewa”, a kiedy już jazgot codzienności odpłynie w niepamięć,  można usłyszeć jak skrzypią korzenie w ziemi i jak każdy pień tętni życiem – powolnym, ale pięknym!

 

Przelewice  17
tel. 91 / 56 43 080
www.ogrodprzelewice.pl

 

<<powrót