Bistro Podwale

O tym, że Sandomierz potrafi zmęczyć wie każdy, kto choć raz uległ urokom starego miasta. Po długim spacerze, chcąc przejść nad Wisłę natrafiłem na bardzo ciekawe miejsce. Z oddali zauważyłem siedzących na leżakach ludzi, którzy popijali wino. Dookoła biegały dzieci i ten widok, takiej lekkiej scenerii zauroczył mnie od pierwszego wejrzenia. Po ciężkich, kamiennych widokach nagle skrawek trawy i restauracja, która tętni życiem z niezwykłą lekkością. Wchodzę do środka!

Upadł tego dnia lał się niemiłosiernie z nieba. Wejście do starej piwnicy w takim momencie to raj! O historii tego miejsca dowiem się później z sympatycznej rozmowy z właścicielami, ale na pierwszy rzut oka miejsce zachęca do pozostania na dłużej. Restaurację urządzono w starych pomieszczeniach, które służyły przed laty jako magazyn jabłek. No przecież nad głową rozciągały się sady! W latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych zamiast stolików i krzeseł, stały tu skrzynie z jabłkami, które w chłodzie czekały na transport. Dzisiaj zachowała się tylko bryła, po piwnicznym chłodzie nie ma śladu. Miejsce jest przytulne i oryginalne, bo przez owalne sklepienie przypomina trochę bunkier, a trochę stare podziemia zamkowe. Ma w każdym razie w sobie duszę i klimat.

Menu sezonowe i bardzo odważne. Z wizyty ucieszą się tutaj dzieci, które dostaną osobną, przygotowaną specjalnie dla nich kartę. W daniach królują lokalne produkty i polskie smaki. Zauważyć można w karcie wpływy kuchni francuskiej czy włoskiej. Moim zdaniem jest to dużym plusem i pozwala samodzielnie zdecydować o klimacie i smakach w jakich chce się spędzić w „Bistro Podwale” czas. Rozgościć można się w środku, a w ciepłych miesiącach również na zewnątrz. Po jedzeniu wypocząć można na rozstawionych na trawie leżakach.

Odległość od rynku, brak ulicy, otoczenie parku sprawia, że mimo dużego ruchu jest tu spokojnie. W sezonie ściągają tu tłumy szukające oryginalnej kuchni, ale już w tygodniu czy po sezonie można odpłynąć tu na dłuższą chwilę w ciszy i spokoju.

 

ul. Podwale Dolne 8a, Sandomierz
tel.  697 182 084
wwww.bistropodwale.pl

 

<< powrót