Centrum Leonadro da Vinci

Pomiędzy Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, a Zamkiem w Chęcinach znajduje się niezwykłe centrum naukowe. Odwiedzając te trzy punkty położone w niewielkiej odległości od siebie, można przeżyć interesujący dzień, poznając samego siebie, historię bliższą i dalszą, a nawet można spojrzeć w przyszłość. Wizyta w Centrum Nauki Leonardro da Vinci skłania do przemyśleń i pozwala lepiej rozumieć własny organizm. 

Dlaczego napisałem o przyszłości?
Po odwiedzeniu wystawy „Człowiek – niezwykła maszyna” można dojść do wielu ciekawych wniosków i lepiej rozumiejąc swój organizm, można skuteczniej zadbać o niego w kolejnych latach życia. Ta podróż po ludzkim ciele to nauka połączona z zabawą nie tylko dla dzieci, która głęboko zapada w pamięć. To właśnie różnego rodzaju doświadczenia, w których samemu można wziąć udział i różne łamigłówki które pokazują, uczą i wyjaśniają, „jak funkcjonuje człowiek”.

Nad wieloma z poruszanych tu tematów nie zastanawiamy się na co dzień. Jak reagujemy na światło, dźwięk czy dotyk? Ile snu nam potrzeba? Wędrując po wystawie, poznać można wszystkie ludzkie układy, a największą popularnością cieszy się układ kostny. Tu dzieci mogą ułożyć kręgosłup i skorygować postawę osoby siedzącej. Ciekawostką jest wizualizacja, jak zachowują się nasze kości podczas wysiłku czy podnoszenia ciężarów. Swoich sił można spróbować również podczas jazdy na rowerze. Jadąc, na ekranie obserwuje się szkielet, który odwzorowuje ruchy podczas jazdy. Po wysiłku fizycznym można stawić czoło różnym zagadkom logicznym i spróbować w myślach obrócić przedmioty. Nie zapomniano również o najmłodszych, którzy na nowoczesnym placu zabaw z gigantycznym sercem mogą ułożyć człowieka z puzzli.

Centrum to bardzo nowoczesny i świetnie wyposażony budynek. Nie powstydziłoby się go żadne z miast, a mieści się przecież w maleńkim Podzamczu koło Chęcin pod Kielcami. Tuż obok znajduje się budynek biobanku, gdzie prowadzi się nieustannie różne badania naukowe i biotechnologiczne. Raz na kwartał podczas dni otwartych można zobaczyć jak pracują prawdziwi naukowcy! W pobliżu znajduje się zabytkowy dwór z alejką zachęcającą do długich spacerów. Całe otoczenie jest bardzo zadbane i starannie utrzymane, a bystre oko dostrzeże stąd Zamek w Chęcinach.

Centrum Nauki Leonadro da Vinci warto odwiedzić i zaplanować w nim dłuższy pobyt. Nie trzeba się spieszyć przy poznawaniu samego siebie – to przecież wiedza na lata!

 


ul. Podzamcze 45, Chęciny
tel. 609 290 121
www. cndavinci.pl

 

<< powrót