Góry Stołowe

Uwielbiam Góry Stołowe, ale nie cierpię panującego w nich tłoku. Po latach odwiedzania tych miejsc znalazłem jednak sposób, jak uniknąć korków na szlakach i zbędnego hałasu. Odwiedzam Szczeliniec nawet w środku sezonu i korzystam z niezwykłości tych miejsc w zupełnej ciszy i samotności! Jak?

 

Sukcesem w odwiedzeniu Gór Stołowych jest umiejętne dobranie czasu do odpowiednich atrakcji. Chcąc bez pośpiechu i we względnym spokoju zwiedzić najciekawsze miejsca, trzeba zastosować kilka uników technicznych. Mianowicie warto wstać trochę wcześniej i pojawić się na Szczelińcu o świcie. Brak tłoku, brak czekania i miejsca na tarasach widokowych tylko dla Was! Kolejnym punktem, który warto odwiedzić z samego rana są Błędne Skały. Ograniczona pojemność parkingu i zamknięta płatna droga, w południe mogą być problematyczne – rano jednak nie ma z tym problemu, a przejście trasy między skałami nie odbywa się też w nerwach i czekaniu, aż ktoś się przeciśnie, czy zrobi zdjęcie. Inną opcją jest dojście do Błędnych Skał pieszo – polecam drogę z Lisiej Przełęczy, zamiast podejścia z dolnego parkingu.

Słońce coraz wyżej na niebie. Śniadania w hotelach się zakończyły i na drodze 100 zakrętów zrobił się ruch – ja jednak mam za sobą już najbardziej efektowne atrakcje i ruszam tam, gdzie obecność ludzi i tak mi nie przeszkodzi. Zaczynam od Fortu Karola i Białych Skał nad Karłowem. Często ruszam też niezwykle malowniczą drogą w kierunku Batorowa i zatrzymuję się przy Wielkim Torfowisku Batorowskim. Łatwo znaleźć to miejsce, bo szlak przecina tu drogę. Bez problemu odnajdziecie tu Czerwony Potok, w którym płynie naprawdę czerwona woda! Lubiący długie spacery mogą już stąd przejść się do Skalnych Grzybów, ale można też wrócić do drogi 100 zakrętów i wybrać krótszą opcję.

Odwiedzam Góry Stołowe we wszystkich porach roku. Zimy w tych terenach nie lubię, bo drogi często są oblodzone i niebezpieczne. Do tego wiele lokalnych, pięknych dróżek jest nieutrzymywana i nieprzejezdna zimą. Najbardziej lubię przyjeżdżać w te strony jesienią i długimi godzinami spacerować lasami pośród skalnych cudów!
 

<< powrót