Hokus Pokuss

Idąc od rynku ulicą Piłsudskiego w Żarkach, co chwilę mijałem roześmiane dzieci z lizakami w ręce i dzięki temu wiedziałem, że idę w dobrym kierunku. Szarobure lutowe przedpołudnie w Żarkach rozbłyskało co chwilę słodkimi kolorami. W ten sposób dotarłem przed drzwi manufaktury słodyczy Hokus Pokuss. To pierwsze miejsce na Jurze, gdzie można samemu stworzyć lizak albo cukierek, a w dodatku używa się tu naturalnych składników i aromatów.

Wnętrze uderza feerią kolorów i słodyczy. Wygląda to trochę jak z amerykańskiego filmu o zaczarowanym raju dla dzieci. Przed chwilą skończyły się jedne warsztaty, a kolejne właśnie są przygotowywane. Rodzice muszą nakłaniać dzieci do wyjścia, ale jak to zrobić, kiedy jest tu tak bajkowo? Kiedy zapada cisza, wiem, że coś się zaczyna. Staję przy szybie i, wraz z małą grupą twórców słodkości, przyglądam się, jak powstaje lizak, którego wcześniej wybrałem. 

Prowadzące od samego początku tworzą niezwykły klimat i nawet wylanie gorącego cukru – czynność mało ciekawa – nabiera innego charakteru, kiedy odpowiednio się to zagra. Obserwująca to grupka dzieci od tego momentu nie mogła już odkleić się od szyby (ja zresztą, zapatrzony, również). Cały proces odbywa się przed oczami widzów. Momentami wygląda to aż nierealnie, kiedy nagle pojawia się kolor albo przez chwilę płynny cukier naciąga się na metalowym haku. Kiedy robi się bezpiecznie (masa nie jest zbyt gorąca), każdy uczestnik przystępuje pod okiem prowadzących do tworzenia własnego smakołyka. Trudno nawet powiedzieć, kiedy mija czas, bo warsztaty angażują w całości i nagle w ręce trzyma się gotowy produkt. 

Wizyta w Hokus Pokuss to świetna przygoda dla całej rodziny. Warto umówić się tu wcześniej i zrobić rodzinne zawody na najładniejszy lizak. Po warsztatach można usiąść w przytulnej sali i napić się kawy w tych słodkich klimatach, podziwiając gotowe cukrowe cuda.

 

ul. Piłsudskiego 17, 42-310 Żarki
tel. 530 815 045
www.hokuspokuss.pl

 

<< powrót