Hotel Poziom 511

Z daleka na horyzoncie zobaczyłem majestatyczne ruiny zamku „Ogrodzieniec” w Podzamczu. To najwyższe jurajskie wzgórze jest idealnym punktem widokowym. Z mapy wynikało, że cel mojej podróży, hotel Poziom 511, znajduje się dokładnie z drugiej strony wzgórza. Przybywając od strony Skarżyc, nigdy nie pomyślałbym, że za wapiennymi ostańcami na szczycie ulokowany jest jeden z najciekawszych hoteli na Jurze. Projekt dla architektów i ciągła współpraca z konserwatorami to była akrobatyka najwyższych lotów. Budynku praktycznie nie widać z okolicznych wzgórz w odległości do 5 km. Tam jednak, pośród skał, ukryła się ta perła i czeka na swoich gości.

Mniej więcej 3 mln lat temu zapadła decyzja o wyglądzie tego miejsca. Nie podjął jej żaden urząd, ale ustępujące wody morza jurajskiego. Pozostałości – wapienne ostańce – są śladami przeszłości, w którą na krótką chwilę (z perspektywy milionów lat) wpisał się człowiek ze swoim projektem. Hotel dosłownie przytulony jest do skały, a nawet w jednej części staje się ona fragmentem wystroju. To idealny obraz szacunku i symbiozy pomiędzy obiektem a trwającą tu od wieków naturą. Sama historia budowy, to historia determinacji i odwagi właściciela. Niewinna przebudowa starego schroniska turystycznego przerodziła się w ogromne marzenie o pięknym, cichym i wyjątkowym miejscu. O piękno zadbali odważni architekci, którzy mierzyli się z wymaganiami i ograniczeniami pozwoleń na budowę, a cisza i unikatowość były tu od zawsze – pozostało dobudować do nich ściany.

Po wielu latach, w 2012 roku, zawitali tu pierwsi goście. Ten czterogwiazdkowy hotel ze strefą SPA oferuje wypoczynek w samym sercu jurajskiej krainy, choć poczuć można się tu jak na magicznym wzgórzu z dala od cywilizacji. Trudno uwierzyć, że tuż za skałami znajduje się jedna z najliczniej odwiedzanych atrakcji na Jurze – ruiny zamku Ogrodzieniec. 
Pokoje przygotowane dla gości są przestronne i nowoczesne. Ogromne okna wpuszczają dużo światła dziennego, a roztaczający się z nich widok na falujące drzewa to najpiękniejsza telewizja. Na miejscu skorzystać można z basenu oraz saun i zamówić sobie masaż czy inne zabiegi kosmetyczne.  Można też na leżaku posiedzieć z widokiem na skały i pełnymi garściami łapać otaczające piękno.

Na gości czeka również restauracja oferująca dania sezonowe, dostosowane do różnych diet i smaków. Co ciekawe pomiędzy ekskluzywnymi daniami znalazły się również tradycyjne „pieczonki”, które traktuje się tu jak danie regionalne.

Po czasie, który spędziłem w hotelu Poziom 511, mogę powiedzieć, że to raptem kilka chwil, a wyjeżdżałem stąd z wyzerowanym licznikiem. Stres, pęd życia i szara codzienność zostały poza mną, a ja skorzystałem z wyjątkowego „spa duszy”, jakim jest wizyta w tym cichym jurajskim zakątku.


ul. Bonerów 33, 42-440 Podzamcze k. Ogrodzieńca
tel. 600 462 800
www.poziom511.com

 

<< powrót