Jaskinia Niedźwiedzia

Historia tego miejsca rozpoczyna się 50 milionów lat temu. Pierwsza kropla uderza o skałę, pierwszy ruch ziemi tworzy szczelinę, w której przez miliony lat tworzył będzie się świat pełen magii i uroku. Proces zakończył się około 1,8 miliona lat temu. Miejsce trwało – było schronieniem dla zwierząt, które przed wiekami żyły na ziemi – niedźwiedź jaskiniowy, którego najwięcej kości znaleziono w jaskiniowych namuliskach, wyginął około 28 tysięcy lat temu. Niezwykła to historia, jaskinia staje się niedostępna – aż do październikowego dnia, 1966 roku, kiedy to podczas prac przy wydobyciu marmuru, pracownikom ukaże się otwór – wejdą do wnętrza, które przetrwało w ukryciu i zamknięciu prawie 13 tysięcy lat!

 

Po odkryciu tego miejsca, wydobycie marmuru zostaje przerwane. Rozpoczyna się długi okres badań i prac we wnętrzu, aby dopiero w czerwcu 1983 roku otworzyć je dla wszystkich chętnych. Od samego początku jaskinia cieszy się ogromną popularnością. Ściąga swoim pięknem tysiące turystów zainteresowanych cudami natury, których nie można zobaczyć nigdzie indziej.

Od samego przyjazdu do Stronia Śląskiego wyczuwa się niesamowity klimat tego miejsca. Rozległe pasma górskie z królującym Śnieżnikiem wypełniają krajobraz. Po drodze do jaskini można zatrzymać się przy parku linowym, w smażalni ryb „Nad stawami”, gdzie można skosztować bardzo smacznego pstrąga. Z parkingu przejście do Jaskini zajmuje około 30 minut – to tylko 1200 metrów spaceru przepięknym lasem.

Wejście do Jaskini zostało zabudowane pawilonem, a sam otwór osłonięty, żeby chronić wyjątkowy mikroklimat jaskini. Po jej wnętrzu spacerujemy z przewodnikiem wygodnymi, betonowymi chodnikami, a dobrze pomyślane oświetlenie pozwala w całej okazałości podziwiać majestatyczne stalagmity, stalaktyty, wiszące makarony, misy martwicowe i cuda, o których ciężko pisać – to po prostu trzeba zobaczyć. Stała temperatura, około +6 st. C i wilgotność prawie 100% dodaje uroku, bo takiego mikroklimatu na próżno szukać poza dawnym królestwem niedźwiedzia. To jego szkielet możemy podziwiać przed wejściem – był on o wiele większy i cięższy od największych żyjących obecnie przedstawicieli jego rodziny. Waga tych gigantów dochodziła do prawie 900 kg!

Zwiedzanie zajmuje w spokojnym tempie około 40 minut – przemierzamy łącznie 360 metrów udostępnionej trasy, ale naszym oczom ukaże się prawie 500 metrów podziemi. To niewielki fragment całości, bo łączna jej długość to 5000 metrów (od 2012 roku, po odkryciu nowych korytarzy). Nieudostępnione pozostają partie: dolna i góra – turysta zwiedza jaskinię w partiach środkowych. Pozostałe części są obiektem badań naukowych i pewnie upłynie sporo czasu nim zostaną udostępnione do zwiedzania. Ciekawostką jest, że Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest pierwszą w Polsce, którą mogą zwiedzać osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich. Od 2013 roku istnieje możliwość ekstremalnego zwiedzania dolnych partii pod opieką speleologów.

Miejsce to zrobiło na mnie niesamowite wrażenie – po pierwsze dlatego, że jest to przestrzeń zupełnie niepodobna do żadnej innej, po drugie jest to fotograficzny raj – miejsce samo tworzy obrazy od milionów lat. Sama świadomość tego czasu, tego wytrwałego spadania kropel wody – to sprawia, że chylę czoła. To nie powstało ot, tak – tysiące lat trwało i trwa nadal.

To, co bardzo mnie urzekło to odgłosy, jakie jaskinia wydaje z siebie. Ciągłe spadanie kropel wody w różnych jej częściach, z różną częstotliwością, tworzy swoisty hałas. Bardzo przyjemny zresztą. Nigdy czegoś tak pięknego nie słyszałem. Niezwykłe przeżycie. Mimo tych głosów, panuje tam niespotykana cisza. Pewne odcięcie od odgłosów świata, samochodów, gwaru ludzi. To miejsce jest wolne od odgłosów codzienności, dlatego wyśmienicie czułem się w tych skalnych korytarzach.

Czy jaskinia ma zapach? Tak – zdecydowanie. Trudno go opisać. Niczego mi nie przypomina. Jeśli istniałby zapach świadomości czasu, który upłynął, to pewnie tak właśnie bym go nazwał.

 

Kletno 18, Kletno
tel. 74 / 814 12 50
www.jaskinianiedzwiedzia.pl

 

<< powrót