Kłodzko i podziemia

Odwiedzający Kłodzko turyści często po zaparkowaniu samochodu udają się do widocznej z daleka Twierdzy. Tylko poinformowani turyści idą w drugą stronę, na ul. Zawiszy Czarnego, gdzie znajduje się pawilon wejściowy do 600 metrowej, podziemnej trasy! Otwarta w 1976 roku stała się jedną z najciekawszych miejskich tras podziemnych w Polsce. Pokazuje nie tylko myśl techniczną budowniczych, ale doskonale opowiada o historii miasta i regionu.

Czytając historię Kłodzka i jego niezwykłych podziemi, dotarła do mnie rzecz niezwykle oczywista. Przecież w tak odległych czasach nie było lodówek! Ludzie musieli gdzieś w chłodzie gromadzić towary i dzięki tym podziemiom na kłodzkim targu królowały najświeższe produkty w całym regionie. Leżakowało tu również kłodzkie piwo, które miało idealne warunki do długiego oczekiwania na spożycie. Miasto ograniczone murami musiało gdzieś magazynować towary, bo przecież każdego dnia docierali tutaj kupcy z Bursztynowego Szlaku. Dzisiaj, zwiedzając mały fragment tych podziemnych komór, można na krótko przenieść się w odległe czasy.

Po obejrzeniu podziemnego świata wyszedłem na powierzchnię i wybrałem się na długi spacer bocznymi uliczkami starego miasta. Przepiękne kamienice, klimatyczne podwórka i kłodzka codzienność zatrzymały mnie na dłuższą chwilę. Polecam spacer z dala od rynku! Kłodzko urzeka swoimi urokiem i zupełnie nie przypomina tego oblicza, które widać z DK8. W takich miejscach, kiedy zamknie się oczy, łatwo jest się przenieść w czasie i zobaczyć kupieckie karawany i wędrujących tędy kupców z całej Europy, po tych samych wąskich uliczkach, po których można teraz tak po prostu spacerować, a w niektórych zakamarkach słychać jeszcze stukot końskich kopyt sprzed setek lat...

 

ul. Zawiszy Czarnego 4, Kłodzko
tel. 74 / 873 64 77
www.podziemia.klodzko.pl

 

<< powrót