Kopalnia Nowa Ruda

Węgiel w okolicach Nowej Rudy wydobywano od wieków. 15 września 1994 roku na powierzchnię wyjechał ostatni transport węgla. Maszyny ucichły, prawie 6 tysięcy pracujących tu górników straciło pracę. Tak długa historia i łącznie prawie 90 km chodników domagały się przekazania tej wiedzy następnym pokoleniom. Dzisiaj można dosłownie dotknąć kopalni, dzięki trasie turystycznej, która funkcjonuje w niewielkim fragmencie zamkniętej kopalni.

Zwiedzanie trwa około godziny. Rozpoczyna się od części muzealnej, a później przechodzi się do szybu Piast, gdzie można zobaczyć jak w rzeczywistości wyglądała praca w kopalni. Usłyszeć można pracę wierteł, a dorośli mogą spróbować wbić młot pneumatyczny w ziemię. Trasa jest bardzo ciekawa, choć nie jest zbyt długa. W różnych jej częściach poznaje się prawie wszystkie aspekty pracy górnika. Na koniec świetną atrakcją jest przejazd oryginalną kolejką, którą przed laty podróżowali górnicy.

Polecam to miejsce szczególnie rodzinom z dziećmi, bo jest to niezwykle edukujący spacer po kopalni, a fakt, że wszystkiego można dotknąć, sprawia, że jest to zwiedzanie na zupełnie innym poziomie!

 

ul. Obozowa 4, Nowa Ruda
tel. 74 / 872 79 11
www.kopalnia-muzeum.pl


<< powrót