Leśniczówka Pranie

Zapatrzeni w otuloną mgłami polanę okoliczni mieszkańcy mawiali, że „mgła się tu pierze”. Później przyjęło się, że to po prostu Pranie i tak pozostało do dzisiaj. Od wielu lat stoi w tym miejscu leśniczówka, która dzięki pobytom Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zmieniła swoje przeznaczenie. Dziś nie planuje się tu gospodarki leśnej, bo mieści się tutaj muzeum opowiadające o życiu poety. W lipcu i sierpniu ta mała leśna osada wypełnia się miłośnikami sztuki, muzyki i poezji. Odbywają się tu koncerty, warsztaty dla dzieci i cała moc innych atrakcji.

Do Leśniczówki Pranie dojeżdżam późnym, sobotnim popołudniem. Oddalona niespełna 8 kilometrów od Rucianego-Nidy, ukryta nad brzegiem Jeziora Nidzkiego od pierwszego momentu urzeka klimatem. Wcale mnie nie dziwi, że poeta, człowiek wrażliwy, zakochał się w tym miejscu i często je odwiedzał. Może gdyby nie przedwczesna śmierć, zamieszkałby w tych stronach? Tu pośród lasów i ścieżek nad jeziorem tworzył i planował kolejne dzieła. Dziś można przejść się wyznaczoną ścieżką w okolicach Leśniczówki i domyślam się, że stopy Gałczyńskiego niejednokrotnie zatrzymywały się w tych wspaniałych miejscach. Uczta dla oczu i duszy, a co najważniejsze – spokój i szum drzew. W całej okolicy odnaleźć można wiele punktów związanych z życiem i twórczością poety. Te miejsca znalazły również swoje odzwierciedlenie  w twórczości Gałczyńskiego i niejednokrotnie były dla niego ważną inspiracją.

Dotrzeć można tu zarówno lądem, jak i wodą. Zbudowano również przystań, więc jest gdzie zacumować. W taki właśnie sposób pierwszy raz do Prania dostał się poeta – łódką! Na przystani na odwiedzających czekają schody prowadzące do muzeum, a przybywający samochodem mają około 150 metrów spacerkiem z parkingu. Warto wcześniej orientować się co aktualnie dzieje się na miejscu, bo w czasie koncertów i spotkań autorskich muzeum jest nieczynne. Po wcześniejszym umówieniu wizyty skorzystać można z wielu ciekawych i edukacyjnych inicjatyw. Leśniczówka Pranie to idealny przykład na to, że zwiedzanie muzeum nie musi być nudne!

 

ul. Pranie 1, Ruciane-Nida
tel. 87 / 425 62 48
www.lesniczowkapranie.art.pl

 

 

<<powrót