Lofty Łódź

Jak zagospodarować stary budynek przędzalni, który liczy prawie 207 metrów długości? Do tego znajduje się w samym centrum Łodzi i nikt od lat nie chce w nim produkować. A gdyby tak zamieszkać w XIX wiecznej fabryce?

 

Loft to nic innego jak mieszkanie, które powstało w miejscu dawniej przemysłowym i zupełnie niemieszkalnym. Karol Scheibler nie spodziewałby się, że jego imperium zostanie zmienione w ogromny kompleks apartamentów. Łódzkie lofty należą do pierwszych w Polsce i to one zapoczątkowały tak naprawdę modę na mieszkanie w pofabrycznych budynkach. W różnych miejscach kraju powstają coraz to nowe skupiska loftów, które pomagają w ratowaniu i rewitalizacji budynków, w których powstają. 

Trafić do LOFT APARTS jest niezwykle łatwo. Nie miałem też problemu z decyzją, bo ten wielokrotnie nagradzany hotel od dawna był na mojej liście miejsc do odwiedzenia. Spotkanie w recepcji okazało się początkiem małej gry terenowej. Dostałem do ręki dwa piloty i klucze. To jednak niewiele pomaga, więc pani w recepcji najpierw wszystko mi pokazała, a później podarowała dwie mapki. Jedna to droga do wskazanego miejsca parkingowego, a druga to przejście do loftu. Początkowo wydawało mi się to śmieszne, ale kiedy wyszedłem za drzwi bez mapek i próbowałem zjechać do samochodu, okazało się, że nie jest to wcale takie proste.

Korytarz przypominał wyidealizowany świat rodem z Matrixa – długie rzędy drzwi, ciągnące się bez końca, ale – gdy już trafiłem na właściwe – przeniosłem się do przytulnego, a zarazem przestronnego mieszkania. Mimo hotelu w nazwie, trudno wyzbyć się wrażenia, że śpi się w bardzo gustownie urządzonym apartamencie. Nie ma tu dwóch takich samych loftów! Atmosfera, która tu panuje, sprawia, że naprawdę ciężko wyjść na spacer.

Kiedy jednak postanowiłem przejść się do Księżego Młyna, na korytarzu zauważyłem „sąsiada”, który wracając po pracy z zakupami, siłował się z zamkiem. Tu się żyje! To chyba jeden z niewielu hoteli w Polsce, gdzie apartamenty hotelowe rozrzucone są na ogromnej przestrzeni pomiędzy normalnymi mieszkaniami. Wynika to z faktu, że wiele osób skusiło się na posiadanie własnego loftu i stał się on ich normalnym mieszkaniem.

 

Po długim dniu odpoczywałem na wygodnej kanapie i nagle rozpocząłem odkrywanie loftu na nowo. Zauważyłem w nim pozostawione stare elementy i zacząłem spacerować w poszukiwaniu kolejnych. Starałem się odnaleźć wszystkie ślady przeszłości – fragmenty ścian, metalowe słupy czy wapienne kamienie. Powstało w tej przestrzeni miejsce, które szanuje historię i to urzekło mnie najbardziej. Co prawda odgłos maszyn już dawno ucichł, ale duch tego miejsca pozostanie na zawsze taki sam.

Apartamenty LOFT APARTS polecam szczególnie dla rodzin z dziećmi. Po spacerze w mieście czy po długiej podróży znajdzie się tu miejsce do zabawy i odpoczynku. Większa grupka nie odczuje tu ścisku. W pełni wyposażona kuchnia daje całkowitą niezależność. Na Piotrkowską można wybrać się pieszo lub rowerem, bo kluczenie samochodem przez kilkaset metrów nie ma zupełnie sensu.

 

ul. Tymienieckiego 25c, Łódź
tel. 730 252 525
www.loftaparts.pl

 

<< powrót