Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach

W dokumentach z 1328 roku pierwszy raz pojawia się wzmianka o daninie składanej w postaci mąki z żareckich młynów. Przez wieki tradycje młynarskie były tu podtrzymywane, a położenie Żarek na szlaku handlowym sprawiało, że do wybuchu II Wojny Światowej działało tu aż 5 młynów. Trudno zatem dziwić się, że pomysł odrestaurowania Starego Młyna i urządzenia w nim muzeum okazał się strzałem w dziesiątkę. Przekazuje się tu nie tylko historie dotyczące młynarstwa, ale również dawnych rzemiosł, które dzisiaj zastąpiła produkcja masowa.

Do Żarek docieram w sobotnie przedpołudnie. Cudem udaje mi się zaparkować przy Starym Młynie, bo tuż obok w najlepsze trwa jeden z największych w regionie targów. Taki prawdziwy, jakie pamiętam z dzieciństwa. Określenie „mydło, szydło i powidło” pasuje do niego idealnie. Po szybkim rekonesansie udaję się do muzeum i odbywam pasjonującą podróż w czasie. 
Bez przesady mogę nazwać je ideałem muzeum. Po pierwsze wnętrze jest genialnie zaprojektowane. Połączenie szkła, metalu i nowoczesnych elementów z zachowaniem klimatu i konstrukcji starego młyna udało się tu w 100%. Po drugie zwiedzanie angażuje i wywołuje moją reakcję jako widza, a to naprawdę rzadkość. Co ciekawe, w tych samych punktach multimedialnych przygotowano wersję osobno dla dzieci i osobno dla dorosłych. Nikt zatem nie stwierdzi, że to zbyt nudne czy infantylne, bo muzeum dostosowuje się do widza. Nie oglądam jedynie wnętrza starego młyna, ale dzięki multimediom mogę zobaczyć i usłyszeć, jak zapewne wyglądał dzień z życia młynarza w tych okolicach. W pełni profesjonalne produkcje filmowe przenoszą nie tylko w czasie, ale zupełnie zmieniają obraz oglądanych eksponatów. Nie oglądam tu jedynie beczki, ale widzę bednarza i to on na ekranie, w swojej pracowni, opowiada mi ciekawe historie. Sama wystawa jest bardzo bogata w oryginalne eksponaty, przez co zwiedzanie jest wyjątkowo interesujące. Nie wiem nawet, kiedy minęła godzina, a ja miałem ochotę zobaczyć to wszystko jeszcze raz.

Spotkanie z historią i dawnymi rzemiosłami w Żarkach to niezwykła przygoda. Pokazane w ten sposób życie dawnego rzemieślnika nie tylko interesuje, ale także skłania do przemyśleń, jak ogromną sztuką było przed laty wyprodukowanie butów czy chociażby zmielenie zboża i pozyskanie mąki. Stare spotyka tu nowe i nowe służy staremu w taki sposób, że razem tworzą niezwykły obraz – historie sprzed 100 lat oglądane na nowoczesnym ekranie to ukłon w kierunku tego, co minęło. Po wyjściu wciąż otwarte pozostaje pytanie, czy stare było gorsze. Odpowiedzi najlepiej poszukać samemu, a pomoże w tym z pewnością wizyta w Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach!

 

ul. Ofiar Katynia 5, 42-310 Żarki
tel. 690 070 772
www.muzeumzarki.pl

 

<< powrót