Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

Na trasie Slow Road nie może zabraknąć ukłonu w stronę historii motoryzacji. To właśnie dzięki jej rozwojowi, dzięki przysłowiowym „czterem kółkom” wyposażonym w silnik, możemy przemierzać kolejne trasy i odwiedzać fantastyczne punkty Slow.  Jeden z nich mieści się właśnie w Otrębusach, niewielkiej miejscowości pod Warszawą, a odwiedzając go, możemy udać się w wspaniałą podróż w czasie i prześledzić, jak na przestrzeni lat rozwijała się motoryzacja. To naprawdę świetna przygoda.

 

Z zewnątrz muzeum może wydawać się niewielkie, ale jest to jedyny i największy w Polsce tak duży zbiór zabytkowych pojazdów. Co ciekawe, wszystkie znajdujące się w nim eksponaty są „na chodzie” i można nimi ruszyć w świat choćby zaraz. Nic dziwnego, że tak często trafiają na plany filmowe – to w końcu zabytki najwyższej klasy.

Otwarcie muzeum nastąpiło w 1995 roku i był to tak naprawdę przystanek na drodze ponad 50-letniej pasji właściciela. Wychowywał się on na warszawskiej Pradze, gdzie od dzieciństwa interesował się samochodami. Zwłaszcza tymi starymi. Początkowo uratowane przed ze złomowaniem pojazdy gromadził u siebie, aż trafiła się okazyjna działka w Otrębusach. Właśnie tu, gdzie obecnie znajduje się Muzeum.

Wystawa ciągle się zmienia, bo też nieustannie przybywają nowe eksponaty. Podziwiać można tu kolekcję samochodów rządowych oraz tych związanych z historią Polski. Spacerując po kolejnych halach podziwiać można kunszt, z jakim wykonywano te arcydzieła motoryzacji. To, co mnie zaskoczyło najbardziej, to ich gabaryty – poza nielicznymi wyjątkami widać, że to ogromne pojazdy, które miały przed laty podkreślać pozycję i status społeczny właścicieli.

Czas zwiedzania zależy od zainteresowania tematem. Wystawę można przebiec już w 30 minut, ale miłośnicy tematu będą mieli problem z oderwaniem oczu od kolejnych, mijanych modeli. Samo miejsce z pewnością jest warte polecenia, a znajdująca się w nim kolekcja z pewnością skłoni wielu do refleksji odnośnie drogi, w którą zmierza branża motoryzacyjna i tego, jak wyglądać będą modele samochodów, którymi będziemy zachwycać się za kolejne kilkadziesiąt lat.

 


ul. Warszawska 21, 05-805 Otrębusy
tel. 502 257 021
www.muzeum-motoryzacji.com.plKotwica

 

 

<< powrót