Muzeum Romantyzmu

Moje pierwsze skojarzenie, gdy zobaczyłem nazwę „Muzeum Romantyzmu”było takie, że w obliczu zbliżających się Walentynek jest to idealne miejsce do odwiedzenia. Okazało się jednak, że to wyłącznie gra „słowno-skojarzeniowa”, a samo muzeum związane jest z epoką romantyzmu, a nie miłosnymi uniesieniami. Na całe szczęście wizyta w Opinogórze bardzo szybko okazała się być niezwykłą przygodą i podróżą w czasie, którą warto odbyć!

Muzeum znajduje się w przepięknym parku, urządzonym w stylu angielskim. Najbardziej urokliwe jest oczywiście wiosną i jesienią, ale nawet zimą posiada swój specyficzny urok i czar. Na spokojne zwiedzanie trzeba przeznaczyć tu około półtorej godziny, ale warto rozszerzyć je także o spacer po cudownym parku. Ja moją podróż rozpocząłem od wystawy w Pałacyku, jednej z najstarszych budowli w muzeum, którą datuje się na lata 40-te XIX wieku. To właśnie tu znajduje się przepiękne drzewo genealogiczne rodu Krasińskich - miedzioryt odbity na jedwabiu z 1722 r. W kolejnych salach historię rodu wyczytać można ponadto z obrazów i przedmiotów, które udało się zgromadzić. Większość z nich związana jest oczywiście z poetą i dramatopisarzem Zygmuntem Krasińskim (1812-1859), czyli autorem "Nie-Boskiej Komedii". Patrząc na historię i losy jego rodziny możemy przeżyć wspaniałą podróż w czasie, poznając wydarzenia z perspektywy konkretnych osób, które dziś patrzą na nas z obrazów. Wiemy o nich tyle, ile udało im się po sobie pozostawić.

Przechodząc dalej, do Oficyny Dworskiej, zobaczyć można przepięknie usytuowany park. W Oficynie prezentowane są zazwyczaj wystawy czasowe, związane z epoką i rodem Krasińskich. Duże wrażenie zrobiła na mnie zwłaszcza sala, w której pierwszych właścicieli mogłem podziwiać na obrazach, a ich obecnych potomków - na fotografiach. Choć dzielą ich całe lata i pokolenia, podobieństwo jest niezaprzeczalne. Tuż obok, w wybudowanym w 2008 roku dworku, który zaprojektowano zgodnie z odnalezionym, starym projektem, znajduje się równie ciekawa, stała wystawa malarstwa epoki polskiego romantyzmu i ekspozycja napoleońska. Można podziwiać tu między innymi teczkę Napoleona, zabraną przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę.

Lubię takie miejsca, które bez nadęcia, ale z klasą prezentują historię i pozwalają we własnym tempie czytać zaklęte w nich detale. Epoka romantyzmu pełna jest ekspresji i realizmu, który opowiada o codzienności oraz wplecionej w nią miłości, nienawiści, życiu czy śmierć. Oglądając obrazy sprzed lat łatwo przekonać się, że pewne wartości i etapy życia są niezmienne, a dzięki historii ludzi, których znamy, możemy wyciągać wnioski i samemu pisać rozdziały nowej, prywatnej epoki romantyzmu!

 

ul. Zygmunta Krasińskiego 9, 06-406 Opinogóra
tel. 23 / 671 70 Kotwica25
www.muzeumromantyzmu.pl

 

 

<< powrót