Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu może dosłownie przenieść nas w czasie i przestrzeni. Spacerując po ponad 50 hektarach, można zobaczyć 80 obiektów, w tym 11 zagród chłopskich. W tutejszych zbiorach zgromadzono ponad 13 000 eksponatów opowiadających o życiu i codzienności minionych pokoleń. Muzeum zwiedza się indywidualnie lub z przewodnikiem (o wyznaczonej godzinie albo po wcześniejszym umówieniu). Ciekawą opcją jest też spacer z audioprzewodnikiem lub z folderem Przewodnik – materiały te dostarczają zwiedzającym mnóstwa ciekawych informacji.

Kluczem do zadowolenia podczas odwiedzin w tym muzeum jest czas. Nie warto się spieszyć. Trzeba sobie zarezerwować sporą część dnia i cieszyć się zwiedzaniem. Nie biega się tu od wystawy do wystawy, nie przemierza się szybkim krokiem sal z eksponatami jak w pałacu. Lepiej wykorzystać czas na sielski spacer pośród starych zagród i zwrócić uwagę na detale: kwiaty pod oknami, zmiotkę ustawioną przy drzwiach albo sposób wykończenia szafki nocnej. 99 procent eksponatów, które się tu znajdują, to rękodzieła stworzone przez konkretnych rzemieślników. Dopiero kiedy zaczniemy się przyglądać, obserwować i rozumieć, odkryjemy skromne piękno tych przedmiotów. Ktoś włożył całe serce w wykonanie kołyski albo rodzinnego stołu, dając zwykłym przedmiotom użytkowym dusze. Teraz one opowiadają niezwykłe historie.

Bardzo długo spacerowałem pomiędzy poszczególnymi obiektami. Czekałem, aż zostanę sam, żeby w spokoju spróbować odtworzyć w myślach prawdziwe życie tych miejsc. Muzeum bardzo dba o zachowanie dawnego klimatu (oddalenie od miasta, brak brukowanych ścieżek…), więc kiedy człowiek na chwilę zostanie sam, naprawdę czuje, jakby przenosił się w czasie. W oddali słychać ryczące na polu krowy, drogą przejeżdża bryczka, świat cofa się nagle o 100 lat i robi się jeszcze spokojniej…

 

Gabriela Narutowicza 64, 09-200 Sierpc
tel. 24 275 28 83
www.mwmskansen.pl
www.facebook.com/muzeumsierpc

 

<< powrót