Muzeum Wyobraźni

Wczesne piątkowe przedpołudnie. Dzwonię do drzwi i w tle słyszę kroki. Po chwili jestem w miejscu niezwykłym – w Muzeum Wyobraźni. To tak naprawdę galeria prac światowej sławy artysty Tomasza Sętowskiego, który jest rodowitym częstochowianinem. W miejscu z zewnątrz niepozornym można spotkać się z oryginalną sztuką, nazywaną czasami „realizmem magicznym”. Spaceruję z wolna, oglądając kolejne prace, i szukam w nich powiązań, znaczeń. Zaczyna pracować moja wyobraźnia.

 

Trudno pisać o obrazach czy rzeźbach. Trzeba je po prostu zobaczyć. Tym, co wyróżnia te obrazy spośród setek innych, jest fakt, że namalowanych miejsc w rzeczywistości nie ma, ale jednocześnie idealnie wyrażają one to, o czym mówią. To gra artysty i obrazu z widzem. Nie ma tu jednej, stałej ekspozycji. Obrazy się zmieniają – jedne wędrują na wystawy, inne do prywatnych kolekcjonerów, a czasami z góry pan Tomasz znosi nowe dzieła.

Muzeum Wyobraźni warto odwiedzić z wielu powodów. Po pierwsze w oryginale podziwiać można prace artysty, które są rozchwytywane przez kolekcjonerów i galerie na całym świecie. Po drugie ta galeria jest tak naprawdę częścią pracowni. Świadomość, że nad moją głową, na paletach, pan Tomasz namalował niektóre z tych obrazów (tworzy również w Sopocie), nadaje niezwykłej magii temu miejscu. Nie jest to reguła i trzeba mieć dużo szczęścia, ale przy jego odrobinie można spotkać artystę w drzwiach pracowni. Ja miałem takie szczęście i udało się nam chwilę porozmawiać o sztuce, obrazach i kolorach. Niezwykłe spotkanie.

Po wizycie w Muzeum Wyobraźni z pewnością długo nie zapomnicie tych obrazów. One głęboko zapadają w pamięć i dają do myślenia. Kiedy zapytałem pana Tomasza o jego prace, odpowiedział krótko: „To wszystko jest poszukiwaniem miejsc idealnych”. Coś w tym jest, bo, jadąc dalej przez Jurę, ciągle w głowie miałem te słowa połączone z obrazami. Przeżyjcie to sami!

 

ul. Oławska 2, 42-200 Częstochowa
tel. 34 / 366 66 28
www.setowski.com

 

<< powrót