Osikowa Dolina

Do Koziegłów docieram z samego rana i bez problemu trafiam pod wskazany adres przy drodze na Żarki. Wchodzę do wnętrza niepozornego z zewnątrz budynku, którego wnętrze kryje w sobie wielkie skarby zaklęte w małych kawałkach osikowych wiórów. Tradycje tego rzemiosła sięgają XIX wieku i to właśnie tu mieściło się zagłębie producentów kapeluszy i koszyków, które znane były w całej Polsce. Czy miękkie osikowe drewno może się do czegoś przydać? Tak! Powstają tu maty, kapelusze i różnego rodzaju dekoracje, a wszystko to jest naturalne i ekologiczne.

 

Wizytę w Osikowej Dolinie można zaplanować na dwa sposoby. Można tu po prostu przyjechać, obejrzeć różne wyroby, dekoracje i pojechać dalej. Do kupienia są zestawy, które można samodzielnie w domu złożyć w odpowiedni kształt. Można również kupić gotowe produkty do upiększenia wnętrz, w których żyjemy. Na tym przygoda z drewnem osikowym może się zakończyć. Drugim sposobem jest umówienie się z grupą znajomych (minimum 10 osób, najlepiej 15) i przyjechanie do Osikowej Doliny na warsztaty, podczas których, pod okiem specjalistów, można dowiedzieć się dużo więcej o samej osice i spróbować sił na przykład podczas tworzenia jajek wielkanocnych czy pięknych kwiatów. Jest to świetna opcja dla kilku rodzin z dzieciakami na urozmaicenie weekendu. Istniejąc od 2006 roku, pracowania wykrystalizowała odpowiedni program, który edukuje i bawi. Co najlepsze, każdy wyjeżdża stąd z własnym, osikowym dziełem sztuki w ręce!

Po powrocie, trzymając w rękach kawałek osikowego wióra, zainteresowałem się tym drzewem. Okazuje się, że kryje w sobie ono wiele niezwykłych właściwości. Po pierwsze rośnie bardzo szybko i jest miękkie, po drugie jest drzewem krótkowiecznym (żyje do 100 lat). Krąży wokół niej wiele legend – drży od czasu, kiedy to biblijny Kain zabił osikowym kołkiem Abla. Niektóre podania mówią też, że krzyż Chrystusa wykonano z drzewa osikowego, choć to tylko przypuszczenia. Osika często jest łączona ze zjawiskami magicznymi i nadprzyrodzonymi, a w starożytnej Grecji uważano ją za drzewo z krainy umarłych. Coś z tej wiary przetrwało do dziś – mamy przecież osikowy kołek na wampiry…

 

ul. Żarecka 52, 42-350 Koziegłowy
tel. 601 933 445
www.osikowadolina.pl

 

<< powrót