Pałac Nieznanice

Kiedyś tu byłem. Był to rok 1999. Nie zapamiętałem wiele poza witającymi nas właścicielami i pięknymi psami rasy bokser. Wróciłem do Nieznanic po 18 latach i pewne wspomnienia odżyły. Tak jak przed laty przywitała mnie w drzwiach pani Elżbieta Lubert. Siedzieliśmy w skąpanej niedzielną ciszą restauracji, a ja podróżowałem wraz z jej słowami po kolejnych egzotycznych krajach, aż dotarliśmy w tej historii do 1997 roku, kiedy to, po 30 latach przebywania na emigracji we Francji, postanowiła wrócić do Polski.

Hotel i restauracja pod jej skrzydłami to nie przypadek – to część życia, którego nauczyła się, prowadząc takie obiekty na Lazurowym Wybrzeżu. Pytam dlaczego Nieznanice i dostaję krótką odpowiedź: „To było dobre miejsce, na miarę naszych możliwości”. Po tych 20 latach można się tylko cieszyć, że zabytkowy pałac trafił w odpowiednie ręce, bo lata PRL-u nie były dla niego łaskawe. Dziś odrestaurowany, położony w przepięknym parku stał się perłą regionu i miejscem na spędzenie bardzo sympatycznego weekendu, a nawet wakacji. Obecnie pani Elżbieta prowadzi Pałac w Nieznanicach wraz z córką, panią Beatą Fornalik, która 10 lat temu opuściła Paryż i zamieszkała na stałe w Nieznanicach. Dzisiaj właśnie tutaj realizuje swoje talenty artystyczne i rozwija pasję profilaktyki zdrowia. Położony niedaleko trasy DK1 Pałac może być przystankiem w dłuższej podróży, bo oferuje dużo ciekawszy klimat niż bezduszne, przydrożne hotele. To tylko 8 km od głównej drogi!

Pałac w Nieznanicach odwiedzają różni goście. Jedni korzystają z otaczającej budynek ciszy i z leczniczych masaży, inni znowu widzą tu dobre miejsce na warsztaty z rozwoju osobistego czy kurs jogi. Pani Elżbieta zadbała o to, żeby hotel służył gościom jak najlepiej. Pokoje urządzone są oryginalnie i nie ma dwóch podobnych do siebie. Są wysokie i przestronne, ale przy tym również przytulne. Obiekt jest dosyć spory, co stwarza wrażenie niezwykłej prywatności. Przez ogromne okna podziwiać można przepiękne stare drzewa w parku.

Restauracja znajdująca się w dolnej części pałacu łączy w sobie kuchnię polską i francuską. Warzywa, w miarę możliwości, bierze się z własnego ogródka, a na stół trafiają produkty głównie od lokalnych producentów i z okolicznych gospodarstw. Menu zostało wypracowane przez kilka lat zbierania doświadczeń. Pomyślano tu również o weganach i wegetarianach, którzy będą mogli wybrać coś dla siebie.

Warto odwiedzić to miejsce z wielu powodów. Dla jednych decydująca będzie cisza, dla innych masaże, a inni zajrzą tu ze względu na wyśmienitą kuchnię. Przeglądając księgę gości, rozczytałem się w podziękowaniach za masaże pani Beaty i pewnie następnym razem sam z nich skorzystam!


ul. Sobieskiego 22A, Nieznanice, 42-270 Kłomnice
tel. 34 / 328 19 98
www.nieznanice.pl

 

<< powrót