Projekt Wiejski – Juchowo Farm

Kiedy minąłem tabliczkę „Juchowo”, byłem pewien, że coś pomyliłem. Malutka wioska, a z moich informacji wynikało, że miało znajdować się tu jedno z najlepiej działających gospodarstw ekologicznych, realizujących wiele programów edukacyjnych i społecznych. Czytałem też, że działają na rzecz przywrócenia glebie żyzności, dbają o krajobraz i produkują wysokiej jakości żywność. Tylko gdzie oni są? W Juchowie! Mijam ruiny przepięknego zamku i zauważam małą tabliczkę.

Kiedy przekroczyłem drzwi z napisem biuro poczułem się przez moment jak teleportowany do innego świata. Za moimi plecami była spokojna wioska, a przed moimi oczami sztab ludzi działający niczym zgrana drużyna, choć pomyślałem raczej o pszczołach w ulu, które pracują dla wspólnego dobra. Wielkość sklepu, w którym kupić można część produktów, jest nieproporcjonalna do ogromu ziemi, jaka należy do gospodarstwa i ilości ludzi, którzy tu pracują. Szybko jednak korzystam z możliwości „zwiedzenia” gospodarstwa. Zainteresowani taką wycieczką muszą albo umówić się wcześniej, albo muszą śledzić informacje, kiedy organizuje się dni otwarte.

Jak mieszkają krowy? Tu mieszkają pięknie i wygodnie, mają nawet własną strefę wypoczynku! Krótka wycieczka pozwala poznać świat gospodarstw i rolnictwa, którego zupełnie nie znamy. Spotkałem tu piekarza całego obsypanego mąką. Zapachu świeżego chleba, który wypełniał piekarnię, nie zapomnę długo! Co jakiś czas odbywają się tu również rodzinne warsztaty pieczenia chleba. Poza świetną zabawą daje to też możliwość jedzenia dobrego pieczywa we własnym domu, zgodnie z zasadą – wiem co jem!

Do Juchowa trafiłem w połowie jesieni, więc już po szczycie gorączki w gospodarstwie rolnym. Obejrzałem obory dla krów i poznałem ludzi naprawdę zaangażowanych w hodowlę wysokiej jakości. Krowy żyją tu długo, są szczęśliwe i dają przy okazji dużo mleka. Odwiedziłem też cielaki i zobaczyłem ogromny ogród pełen ziół i warzyw. Nie jest to rolnictwo agresywne i nastawione wyłącznie na zysk. Tworzą to miejsce ludzie, którym przyświecają również głębsze ideały. W prace angażowane są tu osoby niepełnosprawne z okolicznych ośrodków, dla których praca i świadomość bycia potrzebnym są niezwykle ważne.

Produkty, które rozprowadza się po sklepach i targach, powstają tutaj w prawdziwie ekologicznych warunkach. Tu nie tylko czerpie się z natury, ale również oddaje się jej tyle szacunku, ile tylko można. To dodaje najlepszego smaku!

 

Juchowo 54a, Silnowo
tel. 94 / 37 538 21
www.juchowo.org

 

<<powrót