Rawiczówka

Opuściłem już kolejną z bocznych dróg i z lekkim poślizgiem zatrzymałem się na błotnistej drodze. Nawigacja dalej wskazuje prosto, a ja widzę tylko jakieś zabudowania. Do celu 2 km i nie mam bladego pojęcia, czy dobrze jadę. Dojechałem do gospodarstwa i droga nagle wchodzi między stodołę a płot. No to zawracam. Wtedy na ganek wybiega wesoły właściciel (na sobie ma kalesony) i woła:

 - Do Rawiczówki to dalyj Panie, dalyj! – z uśmiechem macha ręką w stronę drogi.

Już na miejscu zorientowałem się, że pojechałem złą drogą. Nie zauważyłem tabliczki, która precyzyjnie, dobrze utrzymaną polną drogą prowadzi do tego cichego zakątka. W drzwiach przywitała mnie pani Iwona, a zza jej pleców wyskoczyło na przywitanie kilka psiaków. Poczułem się swojsko i starałem się odnaleźć w okolicy. To gospodarstwo leży na tzw. kolonii – z dala od głównej drogi, pośród łąk, pól i pastwisk. Gdzie nie spojrzeć, tam przepiękne krajobrazy. Kilka starych drzew i cudowny zapach ziemi!

Rawiczówka to miejsce idealne dla osób, które cenią spokój i lubią polską, domową kuchnię. Na stół trafiają tylko pyszne i własnoręcznie przygotowane dania. Śniadania się tu celebruje, zazwyczaj kończąc je kawą na werandzie. Podczas mojej krótkiej wizyty pani Iwona przypomniała mi kilka smaków z dzieciństwa i muszę też przyznać, że dawno nie jadłem tak dobrych kiszonych ogórków!

Cały dom urządzony jest z niezwykłym smakiem. Kupiony jako ruina w zapomnianym miejscu, teraz powoli na nowo staje się piękny. Jego wnętrza wypełniają stylowe meble i setki detali, które wspólnie tworzą bardzo ciekawą całość. Na ten moment gości przyjmuje się w 3 pokojach, ale w planach jest wykorzystanie na ich potrzeby kolejnych części domu. Przez tą kameralność i otoczenie odnosi się wrażenie podróży w czasie i przestrzeni. Jakby do zupełnie innego świata.

Ten dom czekał na panią Iwonę. Pierwotnie marzyła się jej Warmia albo Mazury. Los sprawił, że to właśnie Zachodnie Pomorze stało się jej nowym domem po życiu pełnym podróży. Jej rodzinny herb „Rawicz” pasuje tutaj jak ulał, bo Rawiczówka przypomina przecież przedwojenny dwór, który dzięki ogromnej pracy z każdym rokiem staje się coraz piękniejszy.

 

Karsibór 24, Brzeżno
tel. 501 860 628
www.rawiczowka.zabookuj.eu

 

<<powrót