Ruchoma Szopka w Olsztynie

Byłem dzieckiem. Miałem może 10 lat, kiedy wziąłem udział w konkursie w lokalnej gazecie. Konkurs polegał na rozpoznaniu obiektu przedstawionego na fotografii. Odpowiedzią była „ruchoma szopka w Olsztynie koło Częstochowy”. Wygrałem! Co prawda jako nagrodę otrzymałem książkę o Powstaniu Warszawskim (nikt nie zakładał udziału dziesięciolatka w konkursie), ale odwiedziłem później szopkę wraz z wycinkiem z gazety. Olsztyn od zawsze przyciąga turystów ruinami średniowiecznego zamku. Po zejściu ze wzgórza warto jednak z innej strony poznać historię i legendy jurajskie – to wszystko na maleńkim skrawku ziemi tuż obok rynku!

 

Pan Jan Wewiór ma doskonałą pamięć. Kiedy zatelefonowałem, żeby umówić się z nim w Olsztynie, bez problemu skojarzył małego chłopca z konkursu z gazety, a minęło już ponad 20 lat! Kiedy przekroczyłem kolorową furtkę, wspomnienia ożyły. Wszędzie dookoła anioły, a przy wejściu wita wiedźma, której warto zostawić grosik w bucie, żeby zapewnić sobie szczęście. Jest zima, więc na zewnątrz drewniane figury czekają z upragnieniem na wiosnę. Idziemy najpierw do lochu, gdzie zaprezentowana jest obrona zamku w Olsztynie. To bardzo ciekawa historia ze straszną legendą o Maćku Borkowicu w tle. W niewielkim domu już od samego progu królują anioły, od wieków związane z Olsztynem. Są grube i chude, małe i duże, śmiejące się i płaczące. Trudno wszystkie wyliczyć. Na końcu, w trzeciej izbie zobaczyć można istne cudo – to szopka licząca prawie 800 figurek, z czego prawie 350 jest ruchomych. Wszystkie wyszły spod ręki pana Jana. Cała szopka opowiada przede wszystkim historie biblijne, ale nie brakuje tu również scen z życia dawnej wsi, miasta i zamku. Bystre oko zauważy nawet samego rzeźbiarza przy pracy!

Ruchoma Szopka w Olsztynie to prawdziwe arcydzieło. Wizyta połączona ze spotkaniem z artystą to świetne przeżycie i przygoda dla całej rodziny. Przed przyjazdem zawsze warto zadzwonić i upewnić się, czy pan Jan będzie na miejscu w Olsztynie!

 

ul. Kühna 1, 42-256 Olsztyn 
tel. 607 414 806

 

<< powrót