Stowarzyszenie To Tu

Czekam przed drzwiami. Marzena dostała się do wnętrza przez bramę. Cały czas słyszę jej głos, bo nie przestajemy rozmawiać, nawet kiedy dzielą nas ściany. Po chwili z łomotem otwiera mi drzwi „Otwartego Zabytku” przy ulicy Studziennej 2 w Czaplinku. Wiem, że To Tu – wchodzę do niezwykłego świata. Marzena opowiada o swoich „chorobach” – „drzwioza”, „oknoza”, „cegłoza” czy „kafloza”… Drzwi, okna, cegły i kafle to tylko niektóre z rzeczy, które zbiera, ratuje i daje im nowe życie. Stojąc przed wejściem domu ryglowego z 1841 roku, nie przypuszczałem, jakie cuda spotkam w środku.

Stowarzyszenie To Tu nie jest jednak budynkiem – to ludzie, którzy je tworzą. Każdy z nich to niezwykła historia i temat na osobną książkę. Spędziłem na poznawaniu tych zakątków dwa dni, poznałem masę niezwykłych ludzi. Nie sposób o nich pisać – trzeba poznać ich osobiście. Trudno na przykład opisać spotkanie z panem Edwardem, rzeźbiarzem, który podczas rozmowy ze mną nie przerwał pracy, a ja zauroczony obserwowałem, jak spod dłuta wyłania się kolejna żyła na dłoni postaci. To Tu tworzą ludzie zakochani w tych terenach, często powracający po studiach i życiowych podróżach. Sam po tygodniu spędzonym na tym drawskim kawałku ziemi zacząłem ich rozumieć – w tej ziemi jest coś niezwykłego.

Jak to zrobić, jak poznać tych ludzi? Najlepiej skontaktować się z „Otwartym Zabytkiem”. Telefon odbierze zapewne Marzena. Na miejscu poza ciekawą wystawą miniatur, które ukazują piękno architektury ryglowej, można dowiedzieć się wszystkiego o ciekawostkach w regionie i miejscach, które warto odwiedzić. Może warto też pomyśleć o nietypowych warsztatach i stworzeniu czegoś wspólnie? Może zamiast kolejnego dnia pod żaglami warto stworzyć samemu niepowtarzalną pamiątkę z wakacji?

Nietrudno nadać miejscu nazwę „otwartego zabytku” – tu jednak rzeczywiście tak jest! To miejsce żyje i pozwala tworzyć dalej i dalej – przecież to Akademia Twórczych Umiejętności.
 

ul. Studzienna 2, Czaplinek
tel. 512 338 957
www.totuczaplinek.pl

 

<<powrót