Tokarnia – podróż do przeszłości

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni to jedna z najpiękniejszych podróży do przeszłość, jakie można odbyć w Polsce. Zachwyca brak brukowanych chodników, ogromna przestrzeń (65 hektarów) i panujący spokój. Odwiedziłem muzeum w końcówce lata, przy pięknej pogodzie. Na parkingu widziałem sporo samochodów, jednak w środku tylko sporadycznie natrafiałem na zwiedzających. Całkowita wolność w kolejności zwiedzania i brak jednej właściwej trasy sprzyja odpoczynkowi, mimo że to przecież muzeum.

 

Wędrując niezbyt wyraźnymi ścieżkami pomiędzy starymi domostwami, można w ich wnętrzach zobaczyć, jak wyglądało życie. To przepiękne zatrzymanie czasu, pokoje wyglądające jakby na chwilę ktoś z nich wyszedł i życie, które jakby zastygło w bezruchu. Ten spacer edukuje, zachwyca i skłania do różnych refleksji, a czasami bawi – dom fotografa czy stara apteka mogą wywoływać wiele pytań o to, jak ludzie dawniej żyli.

Spaceruję powoli. Od czasu do czasu spotykam opiekunów poszczególnych sektorów i wysłuchuję ciekawych opowieści. Rozmowy nie są nudne, a moi rozmówcy wydają się perfekcyjnie odczytywać z oczu stopień mojego zainteresowania poruszanym tematem.  Swoje zwiedzanie wspomagałem też aplikacją mobilną, która zdradzała mi różne ciekawostki o miejscach, przy których się znajdowałem. Mogłem zwiedzać w swoim tempie i to podobało mi się najbardziej.

Obejrzenie wszystkich zakątków to minimum 3 godziny spaceru. Można oczywiście tę wizytę skrócić lub wydłużyć, ale w tym miejscu naprawdę nie warto się spieszyć. Śledząc informacje o wydarzeniach w Muzeum, natrafić można w ciągu roku na ciekawe wystawy czasowe, festiwale i imprezy tematyczne. 

Dla tych, którym mało atrakcji podczas zwiedzania, muzeum przygotowało również możliwość noclegu na terenie skansenu! Przespać można się w wygodnych pokojach w Ośmioraku z Rudy Pilczyckiej z 1914 roku. Dzięki temu wieczorny lub poranny spacer w całkowicie pustym muzeum może stać się niezapomnianym przeżyciem. 

Tokarnię mogę polecić każdemu – to wspaniała podróż w czasie dla całej rodziny i opowieść o tym, jak żyło się w minionych wiekach. Kiedy szedłem w kierunku wyjścia, odwróciłem się na chwilę i naszła mnie taka myśl – czy nasza teraźniejszość doczeka się kiedyś takiego skansenu? Ci, którzy mieszkali w tych drewnianych chatach, pewnie nigdy nie myśleli o tym, że ich cztery ściany posłużą jako nauka historii. A co będzie z naszym pokoleniem?

 


ul. Tokarnia 303, Chęciny
tel. 519 467 107
www. mwk.com.pl

 

<< powrót