Winnica Wieczorków

Winnicę Wieczorków odnalazłem w „Smakach Mazowsza”. Spodobało mi się jej nieoczywiste położenie, dlatego z tym większym zaciekawieniem umówiłem się na odwiedziny. Zastanawiało mnie zwłaszcza, co takiego ciekawego można zobaczyć zimą w winnicy?  Okazało się, że poza butelkami z winem niewiele, za to miałem niezwykłą okazję poznać duszę tego miejsca, czyli pana Pawła, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy nt. wina i winnic. 

Usiedliśmy w małej sali degustacyjne, tuż przy kominku, który dawał przyjemne ciepło. Na zewnątrz trzymał siarczysty mróz, a obok nas leżakowały dostojnie wypełnione winem butelki. W tej leniwej atmosferze zapytałem pana Pawła o początki, fascynacje i tradycję.

Historia tego miejsca rozpoczęła się w 2005 roku i początkowo było to raczej wyłącznie hobby – zaledwie 100 krzewów winorośli. Tradycję robienia win owocowych wyniósł pan Paweł z domu, a późniejsza praca u importera win pozwoliła mu doskonale poznać rynek i samemu spróbować sił we własnej winnicy. Dziś posiada prawie 5000 krzewów, a hobby przerodziło się w sposób na życie. Pan Paweł łączy pracę w winnicy z ofertą edukacyjną, dzieląc się swoją wiedzą nt. zakładania własnej winnicy, zakupu sadzonek czy też ciekawostek na temat wina i wszystkiego, co z nim związane. Po naszej krótkiej rozmowie, którą dodatkowo wzbogaciłem odpowiednią lekturą, dziś wreszcie mogę stanąć przed półką z winami i zrozumieć, co producenci chcą mi powiedzieć za pomocą etykiety.

Winnicę Wieczorków można odwiedzić przejazdem, kupując wino albo umówić się na degustację na miejscu. Warto wcześniej nakłonić pana Pawła na spotkanie, bo bez jego opowieści to nie będzie to samo! Z pewnością uda się dla każdego przygotować specjalną ofertę, zgodną z oczekiwaniami i czasem, jaki chcemy poświęcić na wizytę.

W ciągu roku jego wina można spotkać m.in. w Kazimierzu Dolnym (Piekarnia Sarzyński i Pensjonat Kazimierski) i w Warszawie (Galeria Mokotów i Winnice Południa), ale również podczas Święta Wina w Janowcu i na wielu innych imprezach regionalnych związanych z winami i produktami regionalnymi.

 

Borek 56, 26-920 Gniewoszów
tel. 798 837 577
www.winnicawieczorkow.pl

 

 

<< powrót