Zamek w Chęcinach

Podróżujących przez województwo świętokrzyskie DK 7 nie dziwi fakt umiejscowienia Zamku Królewskiego w Chęcinach. Ze wszystkich stron świata widać go bowiem z daleka i również zbliżający się do niego z daleka byli widziani. Jest to miejsce z niezwykłą i bujną historią, która mogła by posłużyć za temat kilku książek. Jak zwiedza się to miejsce?

Wejście na wzgórze zamkowe to przyjemny spacer po lesie. Idąc z parkingu, można pójść w lewo, stromą ścieżką w górę, lub w prawo, szeroką brukowaną drogą ozdobioną drewnianymi rzeźbami historycznych władców. Z każdej ze stron podejście nie jest ani długie, ani trudne, choć dopiero po wejściu na górę widać, jak wspaniały jest to punkt widokowy. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć przynajmniej godzinę, ale zdarzyć się może, że widoki rozciągające się z dwóch wież widokowych zatrzymają Was na dłużej.

Wnikliwy obserwator szybko zauważy ilość pracy, która została włożona w obudowę i przygotowanie trasy turystycznej. Z jednej strony miejsce to przypomina warownie jurajskie, ale był to przecież zamek królewski o szczególnym znaczeniu. Widoczny jest tu rozmach i ówczesna fantazja – zamek miał być obronny, ale również ładny i funkcjonalny. Dopasowano go wręcz idealnie do wzgórza. W XIV czy XV wieku musiał robić niezwykłe wrażenie na tle drewnianych małych wiosek w okolicy. 
 
Zamek zwiedza się przyjemnie. W środku tygodnia, mijając się z kilkoma zorganizowanymi grupami, nie odczuwałem ścisku czy tłoku. Zwiedzać można go w swoim tempie i w dowolnej kolejności. Uwagę przyciąga pracowania, w której własnoręcznie wykuwa się hełmy i pamiątki. Obsługa na zamku przebrana jest w historyczne stroje, co też dodaje uroku. Jest tu sporo miejsca, żeby usiąść i po prostu posiedzieć, choć mnie osobiście zafascynowały widoki i dobre pół godziny spędziłem na wysokiej wieży, podziwiając świętokrzyską panoramę.

Śledząc aktualne wydarzenia, można natrafić i zapisać się na wyjątkową imprezę, którą jest noc na zamku. Jest znakomicie zorganizowana i przyciąga wielu chętnych do poznania budowli o tej nietypowej porze. Odbywają się wtedy tańce z pokazem ognia i różnych średniowiecznych tradycji. Przy płonącym ognisku wysłuchać można legend i opowieści, co w tej nocnej scenerii jest niezwykłym przeżyciem.

Zamek Królewski w Chęcinach polecam całym rodzinom i wszystkim podróżującym w okolicach Kielc. Ta krótka i niezwykle ciekawa przerwa w trasie na długo pozostanie w Waszej pamięci!


ul. Jędrzejowska, Chęciny
tel. 41/ 308 00 48
www.zamek-checiny.pl

 

<< powrót