31 październik 2018

10 aplikacji mobilnych, które przydadzą się w podróży

Niekiedy planowanie podróży to nie lada wyzwanie. Na szczęście w obecnych czasach telefon komórkowy dla większości z nas stanowi prywatne centrum dowodzenia, co znacznie ułatwia zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Podsuwamy wam kilka aplikacji, które nie zawiodą bez względu na cel waszej wyprawy!

 

Mapy Google

Trudno wyobrazić sobie podróż bez mapy. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że z popularnej aplikacji Google Maps można korzystać także offline, zawczasu pobierając dane dotyczące wybranego obszaru na telefon. Ta funkcja nie tylko usprawnia korzystanie z programu, ale także ogranicza zużycie danych komórkowych w podróży. Ciekawą propozycją jest również stworzenie własnej mapy, która ułatwia przemieszczanie się z punktu do punktu. W trybie offline nie działa automatyczna nawigacja – to jedyny mankament.

Mapy.cz

Kolejne mapy? Tak! Map nigdy za wiele, bo dzięki nim można łatwiej i bezpieczniej dotrzeć do celu. Z tej aplikacji korzystam głównie ze względu na świetnie przygotowane mapy turystyczne. O ile Mapy Google spisują się jako nawigacja samochodowa, o tyle Mapy.cz są niezastąpione w terenie. W tym elektronicznym atlasie również pobierzecie mapę offline (nawet całego kraju) i zaplanujecie spacery po okolicznych ścieżkach, szlakach czy leśnych drogach. W górach bardzo przydatne są poziomice, które pozwalają określić aktualną wysokość.

Jakdojade.pl

Wielokrotnie korzystam z komunikacji miejskiej w obcych miastach. Głównie dlatego, żeby lepiej je poznać, ale i uniknąć problemów z parkowaniem. Aplikacja Jakdojade.pl działa doskonale – łączy najróżniejsze środki lokomocji, podaje orientacyjny czas podróży i zawiera aktualne rozkłady jazdy.

 

SkyCash

Elektroniczny portfel, który bardzo ułatwia podróżowanie, ale też codzienne życie! Parkowanie staje się znacznie przyjemniejsze, bo w większych miastach w Polsce nie musimy szukać parkomatu – wystarczy włożyć za szybę kartkę z napisem „Zapłacono w SkyCash”. W aplikacji wpisujemy numer rejestracyjny samochodu, a opłata pobierana jest automatycznie z naszego konta. Wtedy nie musimy martwić się o niespodziewanie wydłużone zwiedzanie. Za parkowanie możemy dopłacić zdalnie. Kolejne udogodnienie to możliwość kupienia biletów komunikacji miejskiej. Nie trzeba pamiętać o drobnych do automatu.

Meteo ICM

Bez rzetelnej prognozy pogody trudno zaplanować podróż. Meteo ICM to dość prosta aplikacja, która zawiera skomplikowane dane. Warto się z nimi oswoić na komputerze, a potem korzystać ze smartfona. W telefonie w każdej chwili podejrzycie, jak bardzo zmieni się aura w najbliższych godzinach. Niemal zawsze się sprawdza. Aplikacja jest darmowa – to kolejny plus.

TripAdvisor

Zdarza się, że znajdziemy się nagle w nieznanym terenie i nie wiemy, gdzie się udać – co zobaczyć lub gdzie zjeść coś dobrego. Poza opiniami z Map Google bardzo często korzystam właśnie z TripAdvisora. Sam również piszę recenzje i przy okazji korzystam z bezcennych rad innych osób. Pomaga mi to spędzać czas w podróży i ciekawie, i z pełnym brzuchem.

 

Tłumacz Google

Aplikacji do tłumaczeń używam głównie w czasie wyjazdów zagranicznych. Pobieram wybrany język do pamięci telefonu i korzystam z niego bez użycia danych sieci komórkowej. Narzędzie to bardzo często pomaga porozumiewać się w małych miejscowościach.

Booking.com

Z tej metody rezerwowania noclegu korzystam od lat i sprawdza się świetnie. Aplikacja pozwala ekspresowo wybrać pokój w odpowiedniej dla nas cenie. Unikamy też tracenia czasu na zaglądanie do recepcji hotelowych czy negocjację cen. Oferty last minute pozwalają sporo zaoszczędzić. Wiele razy byłem mile zaskoczony, a zamieszczone na stronie opinie ułatwiają podjęcie decyzji.

Aplikacja banku

Prawie każdy bank oferuje klientom aplikację mobilną. O ile korzystanie z niej w domu nie jest konieczne, to w podróży ułatwia ona dostęp do konta. W razie potrzeby można szybko sprawdzić, czy nie zostaliśmy oszukani lub zablokować skradzioną kartę. Jest jeszcze jedna zaleta – naszym zdaniem najważniejsza. Czasami musimy wykonać pilny przelew, będąc w ruchu. Dzięki aplikacji unikamy logowania na konto bankowe z nieznanych urządzeń.

 

Aplikacja taksówkowo-przewozowa

Tutaj również nie wskażę jednej marki. Kolejne aplikacje powstają w takim tempie, że informacja mogłaby się szybko zdezaktualizować. Podobnie jak w przypadku bankowości mobilnej jest to bezpieczne rozwiązanie – unikniecie przejazdu taksówką w zawyżonej cenie. Z góry wiadomo, ile zapłacicie za dany kurs. Telefon sam przesyła kierowcy naszą lokalizację, co ułatwia odnalezienie się w nieznanym mieście.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info