18 grudzień 2018

10 miejsc na świąteczny spacer z rodziną

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, który spędzamy w gronie najbliższych. Kiedy przeminie świąteczne szaleństwo, warto poszukać chwili wytchnienia za miastem. Będzie to świetny odpoczynek i dla ciała, i dla duszy. Przygotowaliśmy 10 miejsc, które idealnie nadają się na spacer z rodziną w tym okresie. Nie tylko spalicie nadprogramowe kalorie, ale również złapiecie oddech przed nowym rokiem.

Dolina Kościeliska

Zawsze malownicza tatrzańska dolina, która w zimowej scenerii wyjątkowo zachwyca. Część terenu zniszczyły wiatry, ale im bliżej schroniska na Hali Ornak, tym krajobraz prezentuje się lepiej, więc spacer doliną jest bardzo przyjemny. Na końcu wyprawy można odpocząć w schronisku. Wypad zajmie mniej więcej 3 godziny.

Słowiński Park Narodowy

W tym parku krajobraz niemal niczym nie różni się od pustyni – dookoła tylko piasek. Te przepiękne pejzaże na Wydmie Łąckiej czy Czołpińskiej o tej porze roku są szczególnie interesujące. Dodatkowo po sezonie jest tam naprawdę pusto. Jeśli złapie mróz, to spacer po zamarzniętym piachu nie sprawia najmniejszych trudności. Po przejściu z wydm na plażę Bałtyk ukaże zupełnie inne niż to powszechnie znane oblicze. W zależności od wybranego wariantu spacer zajmuje minimum 3 godziny.

Rewa

Przyklejona do Trójmiasta Rewa to miejsce dla koneserów. Zazwyczaj zaglądają tutaj jedynie mieszkańcy Gdyni, Sopotu czy Gdańska oraz wtajemniczeni turyści. Naszym zdaniem to najbardziej klimatyczne miejsce nad Zatoką Gdańską. Spacer na koniec cypla jest wyjątkowy. Na miejscu można spróbować wędzonych i smażonych ryb w kilku smażalniach. Wycieczka zajmuje około 2 godzin.

Puszcza Kampinoska

Leśna kraina rzut beretem od Warszawy. Możecie wybrać rozmaite konfiguracje szlaków czy ścieżek. Bardzo ciekawy jest szlak biegnący z Izabelina do Palmir. Przyjemnie jest również nad kanałem Łasica w Brzozówce. Z drugiej strony Puszczy niedaleko już do tajemniczego Bromierzyka.

Park Mużakowski

Ten urokliwy park w stylu angielskim to spacerowy raj. Wygodne ścieżki prowadzą wzdłuż najpiękniejszych zakątków. Drzewa bez liści zdradzają wszystkie tajemnice. Spacerując zarówno po polskiej, jak i niemieckiej części można delektować się niezwykłą ciszą. Koniecznie trzeba z bliska zobaczyć pałac. Warto też zwiedzić niemieckie miasteczko Bad Muskau, które przylega do parku. Na spokojny spacer przeznaczcie minimum 4 godziny.

Rudawy Janowickie

Malownicze i mało znane góry, które w tej części Dolnego Śląska świetnie nadają się na krótki górski spacer. Spragnieni wysiłku mogą udać się szlakiem jeszcze wyżej i zdobyć Kopę, na której zboczach położone są Kolorowe Jeziorka. Inna możliwość to przyjazd do Przełęczy Karpnickiej i spacer do schroniska Szwajcarka, a później – w zależności od panujących warunków – do punktów widokowych na Krzyżnej Górze i Sokoliku. Z tych szczytów rozpościera się niezwykła panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Na spacer w najkrótszym wariancie trzeba przeznaczyć 2 godziny.

Złoty Potok

To ciekawa część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z niezwykle klimatycznym rezerwatem Parkowe. Swoje źródła ma tutaj rzeka Wiercica. W lasach szlaki prowadzą przez niezwykle malownicze bukowe zakątki. Ciekawie jest również na alei klonowej, którą znaleźć można naprzeciwko wjazdu do pałacu Raczyńskich. Szczególnie polecamy obejrzeć Bramę Twardowskiego i Diabelskie Mosty. Atrakcyjny szlak biegnie od stawu Sen Nocy Letniej do stawu Amerykan. Po drodze można także zajrzeć do niewielkiej skalnej groty. Warto przeznaczyć na ten spacer mniej więcej 3 godziny.

Lasy Janowskie

Tamtejsi leśnicy zadbali o odwiedzających, więc bez problemu znajdziecie wyznaczoną do parkowania przestrzeń. Później można bez końca spacerować leśnymi drogami. Niewątpliwie warto zajrzeć w okolice Momotów Górnych oraz pomnika na Porytowym Wzgórzu, gdzie miała miejsce największa bitwa partyzancka w historii Polski. Długość spaceru ograniczają jedynie własne chęci i czas.

Jezioro Turawskie

Latem na jego brzegu można spodziewać się setek plażowiczów, ale zimą robi się tu niemal pusto. Czasami aż brakuje widoku drugiego człowieka. Do długich spacerów idealnie nadaje się północy brzeg. Najlepiej przymknąć oko na relikty PRL-u i skupić się wyłącznie na krajobrazach. Gdy poziom wody jest niski, doskonale widać ślady przeszłości – wystające korzenie opowiadają o lesie, który rósł w tym miejscu, zanim zalano te tereny wodami Małej Panwi. Na spacer najlepiej wybrać się po południu i zostać do zmierzchu, by podziwiać słońce pięknie zachodzące po drugiej stronie jeziora. Warto wybrać się tam na przynajmniej 2 godziny.

Carska Droga

Miejsce pełne magii, gdzie przyroda łączy się z cywilizacją. Carska Droga to nie tylko idealne miejsce na długi spacer po lesie, ale również jedna z najlepszych do slow drivingu dróg w Polsce. To właśnie tutaj przy odrobinie szczęścia zobaczycie stojące przy drodze łosie. Można też wybrać się na minisafari i zjechać drogą w kierunku Uścianka czy Olszowej Drogi, gdzie zimową porą łosie chętnie przechadzają się wśród młodych sosen. Przy szosie jest kilka oznakowanych ścieżek do punktów widokowych. Pokonanie jej w całości to wycieczka na około 4 godziny. W połowie drogi polecamy wstąpić do restauracji w Dobarzu.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info