5 czerwiec 2019

10 miejsc w Polsce dla miłośników odpoczynku w lesie

Na wakacyjne i weekendowe wypady najchętniej jeździmy nad morze, jezioro i w góry. Jednak jeśli chcemy odpocząć od pędzącej codzienności, nie zawsze trzeba udawać się w daleką podróż. Niekiedy wystarczy wyjść do pobliskiego lasu na spacer. To pozwala szybko zregenerować siły. Wybraliśmy 10 niezwykłych miejsc w Polsce, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom odpoczynku w głuszy. Można po nich nie tylko spacerować, ale również zatrzymać się tam na noc i zasypiać, słuchając szumu drzew.

 

Chata w lesie

Jeszcze 100 lat temu w tym miejscu znajdowała się niewielka osada. Mieszkali w niej głównie leśnicy. Dzisiaj w samym sercu Borów Stobrawskich znajduje się kilka zabudowań, wśród nich pięknie odrestaurowany dom dla gości. By się do niego dostać, trzeba pokonać 5 km gruntowej drogi. W promieniu 10 km nie ma nic poza lasem. Gdziekolwiek się udamy, tam znajdziemy niezliczone okazje do spacerów z dala od jakichkolwiek śladów cywilizacji.

Siedlisko Gacanek

Siedlisko położone w samym sercu Borów Tucholskich nad malowniczym jeziorem Gacanek to wyjątkowa agroturystyka przyjazna dorosłym. Nauczeni doświadczeniem właściciele zadecydowali, że z tej leśnej oazy korzystać mogą jedynie osoby podróżujące bez dzieci. To dodatkowa gwarancja ciszy. Okolica to istny raj dla spacerowiczów i rowerzystów. Ci, którzy szukają świętego spokoju, znajdą go tuż przed domem na działce, która styka się z dzikim brzegiem przepięknego jeziora.

Łosiowisko

Nad malowniczą rzeką Brdą ukryło się przed światem Łosiowisko. Zmierzając do niego leśną drogą, można zwątpić, że na jej końcu cokolwiek znajdziemy. Dzięki fantazji właścicieli dawna leśniczówka otrzymała nowe życie i służy dzisiaj miłośnikom odpoczynku z dala od cywilizacji. Można tam pobujać się w hamaku, można posiedzieć nad Brdą, która wygląda na tym odcinku niczym dzika, górska rzeka. Jeśli ktoś zechce wyjść na spacer, to bez problemu może wędrować godzinami i nie spotkać żywego ducha. Dla grzybiarzy przygotowano specjalne miejsce do czyszczenia i suszenia zbiorów.

Uroczysko Kępa

Ukryte przed światem siedlisko to prawdziwa oaza spokoju w samym sercu Polski. Tylko właściciele potrafią dokładnie wytłumaczyć, jak dojechać do celu, bo w gąszczu leśnych dróg nie sposób odnaleźć tę właściwą. Mamy tam zapewnioną całkowitą izolację. W otoczeniu znajduje się piękny i dziki las pełen wyraźnych duktów. Po wielogodzinnych wędrówkach przestronne i klimatyczne wnętrze domu pozwoli doskonale wypocząć.

Łosia Chata

Puszcza Knyszyńska to jeden z najpiękniejszych kompleksów leśnych na Podlasiu. Ma zupełnie inny charakter niż choćby Puszcza Białowieska. Co najważniejsze, nie brakuje w niej dróg i szlaków, które pozwalają poznawać jej piękno. W zależności od pory roku i stanu nawierzchni można się przy tym wspomagać samochodem. Łosia Chata położona jest w samym sercu głuszy. Pobliskie gospodarstwa dodadzą otuchy tym, którzy baliby się zostać zupełnie sami w środku lasu na noc. To dobry punkty wypadowy, ale i idealny wybór dla tych, którzy wolą posiedzieć na leżaku z książką.

Dom pod Sosnami

Wędrując przez sosnowe bory Ziemi Lubuskiej, godzinami podziwiać można świat dzikiej przyrody. Agroturystyka pod Sosnami położona jest w niewielkiej wiosce na działce przyklejonej do ściany lasu. Wystarczy zrobić kilka kroków, żeby złapać oddech pośród drzew. W okolicy natrafimy na wiele atrakcji. Arcyciekawy jest Geopark Łuk Mużakowa, jak również największy w Europie transgraniczny park w stylu angielskim, czyli Park Mużakowski. Odpoczynek w tej okolicy polecamy wszystkim, którym wydaje się, że w Polsce widzieli już niemal wszystko.

Siedlisko Malinówka

Najlepszą zachętą i jednocześnie potwierdzeniem idealnego położenia jest fakt, że drogi dojazdowej do siedliska nie sposób powtórzyć. Dotarliśmy tam, jadąc za właścicielami, i dopiero po kilku dniach nauczyliśmy się trasy na pamięć. W Siedlisku Malinówka pojęcia takie jak spokój czy cisza nabrały nowego znaczenia. Na gości czeka przestronny dom do samodzielnego zamieszkania. Piękna działka z ogródkiem i trawy falujące na polanie tworzą sielski klimat. Dookoła nie ma nic poza bujnymi roztoczańskimi lasami.

Agroturystyka Na skraju czasu

W lesie najlepiej mieszka się w leśniczówce. Ania z Grzegorzem urządzili swoje gospodarstwo w bajkowej scenerii. Sami chwalą się tym, że w ich okolicy nie ma zupełnie nic. Mają do zaoferowania święty spokój, las i jeszcze raz święty spokój. Naprawdę nie potrzeba nic więcej.

Gościniec Bojarski

Z tarasu restauracji podziwiać można rzekę Narewkę i skraj Puszczy Białowieskiej. Kilka razy w czasie kolacji zdarzyło się nam obserwować wędrujące po łące za rzeką sarny i jelenie. Inni goście mieli podobno okazję zobaczyć przechadzające się żubry. Dla nas to już wystarczy, by odwiedzić to miejsce. Na dodatek działa tu świetna restauracja, która stanowi genialną bazę podczas wycieczek do Puszczy Białowieskiej dzięki przestronnym i klimatycznym pokojom. Narewka i jej okolice są świetną alternatywą dla zatłoczonej Białowieży.

Hobbitówa

Chatka do złudzenia przypominająca domek hobbita z powieści Tolkiena to jedno z najbardziej niepowtarzalnych miejsc w Polsce, które udało się nam odwiedzić. Kiedy spacerowaliśmy po okolicy z Bogdanem, który własnoręcznie ją zbudował, nie mogliśmy wyjść z podziwu dla jego odwagi i pomysłowości. W Hobbitówie można zaszyć się na kilka dni i zapomnieć o wszystkim. Nie jest wcale odcięta od świata, choć kiedy już się tam jest, można odnieść takie wrażenie. Nie brakuje ścieżek spacerowych po lasach doliny Sanu. Wieczorem przy kominku trzask płonącego drewna wspaniale uzupełnia ciszę, która ze wszystkich stron otacza to wyjątkowe miejsce.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info