11 marzec 2019

10 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić wiosną

Zima dość szybko ustąpiła, a prym wiedzie wiosna. Ta tryskająca zielenią pora roku to idealny moment, żeby wyruszyć w podróż – turystyczne miejscowości świecą pustkami, natomiast ceny przed sezonem są dużo niższe. Wybraliśmy dla Was 10 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić w najbliższym czasie. Dokonując selekcji, kierowaliśmy się głównie walorami natury. Przyroda już budzi się do życia, a w opisanych regionach można podziwiać jej skarby w pełnej krasie.

Górna Chata

Przyroda w górach rozkwita dużo wolniej niż na nizinach. Na drzewach nie ma jeszcze liści, więc do woli napatrzycie się na górskie panoramy, szczególnie o chłodnych porankach, kiedy powietrze jest niezwykle przejrzyste. W Górnej Chacie nawet największy leniuch poczuje, co znaczy magia gór. Wcale nie trzeba godzinami spacerować po szczytach. Wystarczy wyjść na spacer po okolicy, a chcąc podziwiać panoramę Tatr – wyjrzeć przez okno albo usiąść wygodnie w leżaku na zewnątrz.

Domy Konesera

Mazury i Kujawy to dwie niesłychanie malownicze krainy. Położone na ich granicy Domy Konesera są idealnym miejscem dla szukających zarówno aktywnego wypoczynku, jak i nieoczywistych atrakcji. Po jednej stronie kuszą mało znane mazurskie jeziora, po drugiej Brodnicki Park Krajobrazowy. Natomiast urokliwą trasą można udać się na zwiedzanie do Grudziądza czy Chełmna. To miejsce dla prawdziwych koneserów ciszy i świętego spokoju.

Luliraj

Z niezrozumiałych dla mnie powodów Wielkopolska jest zazwyczaj pomijana w czasie planowania podróży po kraju. Jeśli jednak szukacie idealnego punktu wypadowego do poznania tych stron, wybierzcie Luliraj! Moc kulinarnych i kulturalnych przeżyć zapewni Poznań, do którego rzut beretem. Szukając wytchnienia od hałasu, warto wybrać się do Rogalinka i pospacerować pośród królewskich dębów śladami Arkadego Fiedlera. Koniecznie zajrzyjcie też do Kórnika i arboretum. Wiosną, kiedy kwitną różaneczniki, atmosfera urzeka.

Siedlisko Gacanek

Bory Tucholskie wiosną dostarczą zastrzyku świeżego powietrza, którego ze świecą szukać w innych zakątkach Polski. Położone nad malowniczym jeziorem siedlisko Gacanek to idealne miejsce dla szukających ciszy. Przyjazna dorosłym agroturystyka, która w swoje progi zaprasza gości wyłącznie bez dzieci. Okolice docenią szczególnie miłośnicy spacerów po lesie i rowerzyści.

Dom pod Klonem nad Biebrzą

Przyroda tworzy najpiękniejszą muzykę. Stojąc wśród pól nad Biebrzą, można usłyszeć rechot miliona żab i śpiew tysięcy ptaków. Ta naturalna muzyka wkrada się wraz ze świeżym powietrzem przez otwarte okno Domu pod Klonem w Giełczynie. Nocując u Tamary i Piotra – niemal na końcu świata – poznacie wyjątkowy zakątek Podlasia. A kiedy widok bagien i grądów się znudzi, polecamy wybrać się do Tykocina. Nieopodal znajduje się wioska bociania, która właśnie wiosną wprost tętni życiem.

Łosia Chata

Zapach lasu i szum drzew. Dookoła tylko puszcza i nieograniczona ilość świeżego powietrza. Łosia Chata spełni marzenia większej rodziny bądź grupy znajomych, którzy zechcą odpocząć od miejskiego zgiełku. Na spacer wystarczy wyjść po prostu za bramę – tuż za nią ciągnie się Puszcza Knyszyńska. W okolicy znajdują się Kruszyniany, gdzie zobaczycie meczet i poznacie historię niegdyś przybyłych do Polski Tatarów. Niedaleko mieszczą się także Supraśl i Sokółka, gdzie królują turystyczne atrakcje i przepyszna podlaska kuchnia.

Dom pod sosnami

Ziemia lubuska często mylona jest z Lubelszczyzną. Ten malowniczy, przyklejony do zachodniej granicy zakątek Polski ma do zaoferowania ogrom wrażeń. Tuż obok Domu pod sosnami znajduje się Łuk Mużakowa, czyli potężna morena lodowca, widoczna nawet z kosmosu. Jakby tego było mało – warto odkryć w okolicy spacerowy raj, czyli Park Mużakowski. Po niemieckiej stronie w Kromlau na odwiedzających czeka park pełen rododendronów.

Monte Cuma

Kraina Wygasłych Wulkanów budzi się do życia już na początku kwietnia. Położona u podnóża Zamku Grodziec Monte Cuma stanowi idealne miejsce wypadowe dla tych, którzy chcą lepiej poznać ten rejon Dolnego Śląska. Poza pełnymi tajemnic zamczyskami warto odwiedzić Karkonosze i Rudawy Janowickie. Nie brakuje też urokliwych miasteczek – Złotoryja czy Lwówek Śląski, gdzie architektura zdradza zawiłą przeszłość tych terenów.

Farma Noe

Kaszuby polecimy odwiedzać zawsze – prawdziwy bastion świętego spokoju. W Farmie Noe wszystkie uroki tego regionu są na wyciągniecie ręki. Malownicze jeziora, gęste lasy i klimatyczne wioski. Wyjątkowy skansen we Wdzydzach Kiszewskich prezentuje historię okolicy. Farma Noe z każdej strony otoczona jest niemal 6 kilometrami zieleni, która skutecznie odgradza od asfaltowej drogi, a to gwarancja ciszy i spokoju.

Siedlisko Lecą Żurawie

Połczyn Zdrój i Czaplinek to dwa bieguny, pomiędzy którymi rozciąga się niezwykła kraina. Ukryte w jej sercu siedlisko Lecą Żurawie to strzał w dziesiątkę dla poszukujących miejsca wypadowego na wycieczki i lubiących aktywny wypoczynek. Dziesiątki kilometrów leśnych i polnych dróg czekają na rowerzystów i spacerowiczów. Klimatyczne wioski i miasteczka zachwycają na każdym kroku.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info