20 listopad 2018

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, które warto odwiedzić po sezonie

Trójmiasto zajmuje wysoką pozycję w rankingu najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Wybrzeże Bałtyku po sezonie niemal całkowicie zamiera, ale Gdańsk, Sopot i Gdynia wciąż tętnią życiem, chociaż i tam jest zdecydowanie mniej turystów. Plaże pustoszeją, ławki w parkach są wolne, a muzea stają się jeszcze cichsze. Zobaczcie 10 wybranych przez nas miejsc, które sprawią, że pobyt w Trójmieście i okolicach będzie znacznie ciekawszy.

 

Park w Oliwie – Gdańsk

To maleńki, ale niezwykle urokliwy zabytkowy park, który jest idealnym przykładem na to, jak ważną rolę w tkance miasta odgrywają tereny zielone. Na spacerowiczów czekają cieniste alejki i ławeczki, na których można odpocząć. Park jest przepięknie zaprojektowany i ma ciekawą historię, jego barokowa część przetrwała do dzisiaj w prawie niezmienionym stanie. W trakcie spaceru można nacieszyć oczy widokami ogrodów z ciekawą roślinnością.

Narodowe Muzeum Morskie – Gdańsk

W trakcie spaceru po Starym Mieście w Gdańsku uwagę przykuwają budynki spichlerzy, choć od lat odciąga ją nieco od nich statek Sołdek. To właśnie tutaj, na Ołowiance, znajduje się wyjątkowo ciekawe muzeum poświęcone tematyce marynistycznej. Ekspozycja jest bardzo bogata. Warto ustalić własne tempo zwiedzania i poświęcić więcej czasu na szczególnie interesujące nas ciekawostki. Tematyka na pierwszy rzut oka może wydawać się nudna, jednak to tylko pozory. Kiedy wczytałem się w historię morza, odkryły się przede mną zupełnie nowe horyzonty. Niezbyt pospieszne zwiedzanie zajęło mi około 1,5 godziny.

Muzeum II Wojny Światowej – Gdańsk

Obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w Gdańsku. Dawno nie wyszedłem z muzeum pogrążony w całkowitym milczeniu. Ekspozycja w bardzo ciekawy sposób ukazuje przyczyny wojny, jej przebieg i konsekwencje. Dzięki tej wizycie spojrzałem na II wojnę światową z różnych perspektyw. Nowoczesna forma przekazu i prezentacji pomaga w odbiorze i przyswajaniu wiedzy. Na obejrzenie wszystkiego poświęciłem około 3 godzin.

Plaża w Brzeźnie – Gdańsk

Molo w Brzeźnie i jego okolice idealnie nadają się do długich spacerów. Da się tutaj dojechać tramwajem, więc to doskonały sposób na wyrwanie się z kamienno-betonowego otoczenia i zobaczenie fal bijących o brzeg zatoki. Spacerować można plażą albo lasem, który biegnie wzdłuż linii wody.

Molo w Sopocie

Co robi tak oczywiste miejsce w naszym zestawieniu? Ma się całkiem dobrze, a to ze względu na to, że Sopot o poranku prezentuje się wyjątkowo. Trudno zaprzeczyć, że ta najmniejsza część Trójmiasta ma najwięcej uroku. Oczywiście dla niektórych Sopot będzie jedynie miejscem do imprezowania, pełnym dyskotek i klubów, ale warto go odczarować. W tym celu najlepiej wczesnym rankiem udać się na plażę i podziwiać zatokę skąpaną w pierwszych promieniach słońca. Naprawdę warto!

Klif w Orłowie – Gdynia

Okolice klifu w Orłowie to moim zdaniem jeden z najbardziej malowniczych zakątków w Trójmieście. Molo, przystań rybacka, fragment plaży zakończony wysokim urwiskiem – to bardzo charakterystyczne miejsce, a przy tym jedno z najczęściej przeze mnie odwiedzanych. Orłowo ma tę zaletę, że w okamgnieniu czuje się tu spokój. Klif można podziwiać z plaży, ale ze względów bezpieczeństwa lepiej pod nim nie przechodzić. Z góry roztaczają się piękne widoki, prowadzi tamtędy szlak i dobrze widoczna ścieżka po lewej stronie.

Muzeum Emigracji – Gdynia

Temat emigracji jest bardzo ciekawy sam w sobie. Nowoczesna forma przekazu i współczesne narzędzia multimedialne sprawiają, że wystawa w dawnym budynku Dworca Morskiego czyni to zagadnienie jeszcze bardziej pasjonującym. Ekspozycje muzealne pokazują emigrację w bardzo szerokim kontekście historycznym i społecznym, temat został potraktowany przekrojowo. Dzięki temu odwiedzający mogą poznać mnóstwo informacji o tułaczkach naszych rodaków – zarówno w XIX wieku, jak i współcześnie. To niewątpliwie trudny temat, trzeba jednak przyznać, że treści są interesujące i skłaniają do refleksji. W moim przypadku wizyta trwała 1,5 godziny.

Babie Doły – Gdynia

Kierując się z miasta ku zatoce, można odnieść wrażenie, że po chwili dotrze się na koniec świata. Okazuje się jednak, że droga prowadzi do mało ciekawego blokowiska. Tutaj najlepiej zostawić samochód, na przykład w okolicach sklepu. Zejście na plażę znajduje się na końcu osiedla, więc trzeba po prostu minąć wszystkie bloki i dojść do schodów prowadzących w dół klifu. Na dole rozciąga się piękny widok. W tle z morza wyrastają ruiny torpedowni. Plaża idealnie nadaje się do długich spacerów i pogrążenia się w ciszy i zadumie.

Mechelinki

Urocza stara kaszubska wieś. Tutejsze nabrzeże zostało w ostatnich latach zagospodarowane, powstała także przystań rybacka. To idealne miejsce na spacer. Można też posiedzieć w ciszy i spokoju na molo. Mnie wyjątkowo zainteresowało życie i praca rybaków, którzy krzątają się tutaj obok wyciągniętych na brzeg kutrów. Plaża nie jest tutaj zbyt szeroka i dość szybko przechodzi w klif+. Momentami jest tak wąsko, że nie da się przejść suchą stopą. W przeciwnym kierunku plaża jest szersza, a po stronie lądu rozciągają się rozległe łąki.

Rewa

Cypel w Rewie to nasz punkt graniczny. Chociaż już dawno opuściłem Gdynię, to Rewę traktuję umownie jako koniec Trójmiasta. Dojeżdża tu autobus miejski, a okolica jest tak urokliwa, że aż chce się ją odwiedzać. Rewa, podobnie jak Mechelinki, to niewielka miejscowość położona nad Zatoką Pucką. Nie brakuje tu kutrów i łódek, na pierwszy rzut oka widać rybacki charakter. Najbardziej fascynuje mnie cypel. Latem, kiedy woda jest ciepła, można spacerować daleko w głąb zatoki. Jesienią jest to możliwe tylko w kaloszach. To jedno z najpiękniejszych znanych mi miejsc nad całą zatoką. Krajobrazy – a przecież Rewa znajduje się w całości na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego – w połączeniu z posezonową ciszą tworzą nieziemski klimat. Nie da się tego opowiedzieć – to trzeba zobaczyć.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info