10 lipiec 2019

10 najpiękniejszych bałtyckich plaż

Kto choć raz spacerował po bałtyckich plażach, ten wie, że są one niezwykłe. By się o tym przekonać, wystarczy obejrzeć wybrzeża Chorwacji, Włoch czy Francji. Nie mamy w Polsce strzelistych klifów ani skalnych zatoczek. Znajdziemy w naszym kraju za to urokliwe, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, które harmonijnie łączą się z morzem. Panuje na nich spokój, który jest obcy skalistym wybrzeżom. Gdyby nie porty i ujścia rzek, można by nieprzerwanie wędrować po piasku ze Świnoujścia na Hel. Wybraliśmy 10 najpiękniejszych punktów nad polskim Bałtykiem. To bardzo subiektywne zestawienie być może przekona niezdecydowanych do wycieczki nad nasze morze. Ci już w nim zakochani mogą powspominać z nami szum fal.

 

Świnoujście 

Zastanawialiśmy się, czy gdyby nie Stawa Młyny, plaża w Świnoujściu znalazłaby się na naszej liście. Przeglądając zdjęcia z różnych lat, zauważyliśmy, że to miejsce tętni życiem. W pobliżu do morza uchodzi rzeka Świna, panuje na niej spory ruch statków, kurtów i łódek. Nawet jesienią nie brakuje spacerowiczów. W wodzie widać wędkarzy, a nad ich głowami szybujące ptaki. Te wszystkie elementy do spóły z wiatrakiem tworzą przepiękny morski pejzaż, dla którego warto znosić wszystkie niedogodności z przeprawą promową do Świnoujścia na czele.

Woliński Park Narodowy

Spacer po plażach Wolińskiego Parku Narodowego najbardziej lubimy rozpoczynać przy molo w Międzyzdrojach. Udajemy się z tego centrum kiczu, tandety i fastfoodów na wschód i z każdym krokiem obserwujemy, jak zmienia się świat wokół. Najpierw hotele i apartamentowce ustępują miejsca przystani rybackiej, a potem ślady cywilizacji znikają całkowicie i wędrujemy wśród niezwykłych krajobrazów. Z jednej strony morska woda, a z drugiej wysoki klif porośnięty bukowym lasem. W wielu miejscach podziwiać można, jak od klifu odpadajá kolejne kawały ziemi wraz z drzewami. Zawracamy zazwyczaj przy Głazach Piastowskich. Wycieczka w obie strony zajmuje około 3 godzin. Najczęściej wcale nia mamy ochoty wracać i zostajemy przy brzegu do zachodu słońca.

Dziwnów

Za każdym razem, kiedy odwiedzamy tę plażę, obserwujemy przepiękny spektakl z chmurami i światłem w rolach głównych. Akompaniament do niego stanowią odgłosy wody uderzającej o wbite w piasek pale. Spacerowanie po piasku jest bardzo relaksujące. Sam Dziwnów jest klasycznym bałtyckim kameralnym kurortem. Ruch panuje tu głównie w lipcu i sierpniu. Poza sezonem o turystycznym charakterze miejscowości przypominają zamknięte lokale z goframi i kręconymi frytkami.

Rewal

Kutry na plaży, malowniczy klif i pozostałości kościoła w Trzęsaczu to trzy powody, by odwiedzić Rewal. Proponujemy przejście górą urwiska, z którego widać brzeg, i powrót z Trzęsacza plażą. W tym miejscu to ukształtowanie terenu wyznacza dojścia do morza. Strome zbocza skutecznie uniemożliwiają skracanie sobie drogi. Przy głównym wyjściu na plażę w Rewalu zazwyczaj cumują kutry rybackie. Ten coraz rzadszy element morskiego krajobrazu dodaje okolicy kolorytu.

Kołobrzeg

Plaża w Kołobrzegu podobnie jak ta w Międzyzdrojach może budzić mieszane uczucia. Jednak im dalej od molo na wschód, tym atmosfera robi się przyjemniejsza. Wokół rozpościera się malowniczy park, można w nim skryć się przed upałem w cieniu drzew. Kiedy opuści się dzielnicę hotelową, trafimy do niezwykłego Ekoparku Wschodniego. Przygotowano tam ścieżki rowerowe, z których widać plażę i morskie fale. Z wielu punktów rozpościera się widok na piękne połączenie buczyny, trawy, piasku i bałtyckiej wody.

Unieście

Kochamy to miejsce! Przystań rybacka w Unieściu jest niezwykła. Ilekroć tam zaglądamy, udaje się nam poobserwować ciężką pracę rybaków. Rozrzucone po plaży kutry, popadające w ruinę molo i wąski skrawek plaży. Na wschodzie rozciąga się zjawiskowy las, który oddziela plażę od lądu. My jednak zamiast spacerować po nim, obserwujemy życie rybaków. Przy okazji można się posilić w jednej z wielu smażalni ryb. Ryby trafiają tam prosto z kutra.

 

Poddąbie

Droga do Poddąbia sprawia wrażenie, jakby zaraz miała się skończyć. Na miejscu nie uświadczymy krzykliwych reklam, nie ma też deptaka i wytyczonej ścieżki na plażę. Jest za to przepiękny las, wąska dróżka usłana liśćmi i strome drewniane schody prowadzące na wybrzeże. Na dole gałęzie drzew pochylają się nad piaskiem, na którym wiatr tworzy fantazyjne wzory. Dzięki wysokiemu kilfowi można poczuć się odciętym od reszty świata.

Słowiński Park Narodowy

Atrakcje tego regionu to nie tylko oblegane latem ruchome wydmy na czele z Łącką Górą. Ochronie podlegają także plaże. Dzięki temu na przykład w okolicach Czołpina można oglądać wybrzeże w naturalnym kształcie. Mało kto wie, że na wiele bałtyckich plaż po sezonie piasek dostarczany jest z dna morskiego za pomocą potężnych pomp i rur. W parku narodowym taka ingerencja nie ma prawa bytu, dlatego tutejsza rzeźba terenu jest wyjątkowa. Po silnym wietrze piasek miesza się z małymi kamykami, co nadaje podłożu niezwykłą fakturę.

Dębki

Spokojna miejscowość, która urzekła nas przed laty ze względu na wpadającą tu do Bałtyku Piaśnicę. Słodkie wody rzeki mieszają się tu z tymi słonymi, wygląda to naprawdę zjawiskowo. Z początku ujście wygląda niegroźnie, jednak próby przejścia przez rzekę udaremnia ogromna ilość naniesionego mułu. Spacer wzdłuż plaży umożliwia ukryty w lesie most, warto odwiedzić znajdującą się nieopodal wieżę widokową. W okolicy znajduje się także rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki.

Rozewie

Niektórzy mogą pamiętać Rozewie ze szkoły jako wysunięty najdalej na północ punkt w Polsce. Ostatnie pomiary oddały to miano innemu pobliskiemu miejscu, nie ujęło to jednak uroku przylądkowi. Najlepiej zaparkować przy latarni morskiej i zejść z klifu szlakiem na plażę. Po kilkuset metrach dochodzi się do końca betonowego falochronu, za nim zaczyna się piasek przemieszany z dużą ilością kamieni i głazów. Warto iść w kierunku zachodnim, bo tam plaża staje się rozleglejsza, a widoki są jeszcze piękniejsze.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info