7 październik 2018

Jak przygotować się na jesienną wędrówkę po górach?

Okazja do wędrówki po górskim szlaku może się nadarzyć, jeśli udacie się w jedną z licznych slowroadowych tras lub wybierzecie coś z oferty polecanych przez nas miejsc. Jak odpowiednio przygotować się do takiej wycieczki? Oto kilka praktycznych rad.

 

Nie lekceważ gór

Ta zasada obowiązuje zawsze. Czy planujecie zwykły spacer doliną, czy zdobycie tatrzańskiego szczytu, musicie pamiętać, że góry potrafią być nieobliczalne. Konieczne jest dobranie trasy adekwatnej do swoich możliwości i sprawdzenie sprzętu przed wyjazdem.

Mierz siły na zamiary

Jesień wiąże się nie tylko z pięknymi kolorami otoczenia, ale też niestety z coraz krótszymi dniami. Łatwo o nierozważne ułożenie zbyt długiej trasy. By temu zapobiec, należy sprawdzić godzinę wschodu i zachodu słońca. Zakłada się, że widno będzie już godzinę przed pojawieniem się słońca, a mrok zapada mniej więcej 30 minut po jego zachodzie. Pamiętajcie jednak, że w ciemnym lesie czy górskiej dolinie ta zasada nie znajduje zastosowania. Plan wycieczki trzeba dopasować do długości dnia, ale również do swojej kondycji.

Ubierz się na cebulkę

W górach, szczególnie jesienią, występują znaczne wahania temperatur. Rano jest chłodno niczym w zimie. Gdy słońce pnie się w górę, robi się cieplej, wiosennie. W południe występują czasem niemal letnie upały, ale wieczorem znowu nastaje raczej grudniowa aura. O odpowiednim ubraniu trzeba pamiętać szczególnie gdy wyprawa zaczyna się w środku dnia. Jeśli nasza wycieczka potrwa do wieczora albo z jakiegoś powodu będziemy musieli wracać po ciemku, to bluza, w której wyszliśmy, już nas nie ogrzeje. Na listopadową czy październikową górską wyprawę obowiązkowo trzeba zabrać zimową czapkę i rękawiczki.

Sprawdź stan szlaków

O tej porze roku wiele ścieżek staje się błotnistą pułapką. To efekt nie tylko deszczu, ale również prac prowadzonych w lesie. Na stronach internetowych parków narodowych, krajobrazowych i nadleśnictw (jeśli poruszamy się po terenie nieobjętym ochroną) można znaleźć informacje o warunkach na szlakach. Lepiej sprawdzić, czy jakieś przejścia nie są zamknięte, żeby uniknąć niemiłego rozczarowania.

Skontroluj wszystko – od sznurówek po ciśnienie w oponach

Przed wyruszeniem w góry zawsze trzeba sprawdzić sprzęt. Upewnić się, czy buty, w których zamierzamy wędrować, są odpowiednio zaimpregnowane, czy w plecaku niczego nie brakuje po ostatniej wyprawie. Jeśli wcześniej zauważymy ewentualne braki, to łatwiej będzie uzupełnić je w domu niż na szlaku. Warto też poświęcić chwilę na sprawdzenie stanu auta. Krótki dojazd do pracy zazwyczaj nie stanowi problemu, ale pokonanie krętej, pnącej się ku szczytom drogi może być obciążające dla silnika. Jeżdżąc w góry jesienią, dobrze jest pomyśleć o wcześniejszej wymianie opon na zimowe.

Zadbaj o łączność

Ile wytrzymuje bateria w twoim telefonie? Jeśli mniej niż jeden dzień, to zabierz w drogę powerbank. W górach występują problemy z zasięgiem i twój telefon może zużyć sporo energii na szukanie sieci. Koniecznie zapisz numer ratunkowy GOPR (601 100 300 lub 985).

Poinformuj o wycieczce

Nawet o takiej łatwej i krótkiej wyprawie powinien wiedzieć ktoś zaufany. Powiedz, gdzie masz zamiar iść i kiedy mniej więcej wrócisz. Taką informację możesz zostawić również w miejscu noclegu. Dzięki temu w razie niebezpiecznego wypadku służby ratownicze będą mogły zareagować szybciej i skuteczniej. Ta zasada wymaga odpowiedzialności i szacunku do drugiej osoby – po powrocie poinformuj, że wszystko przebiegło pomyślnie, a jeśli plany w trakcie ulegną zmianie, to postaraj się w jakiś sposób skontaktować z osobami, które mogłyby na ciebie czekać. Nieraz zdarzało się, że w Bieszczadach grupa GOPR wyruszała na ratunek turystom, którzy na widok deszczu zmieniali plany i zadowoleni siedzieli w barze w Przemyślu.

Obowiązkowo zabierz latarkę i mapę

To bezdyskusyjnie dwie najbardziej przydatne rzeczy podczas górskich wędrówek. Cała reszta – kurtki, czapki, ciepłe bluzy – zależy od upodobań i planów. Pakując latarkę, pamiętaj także o zapasowych bateriach. Papierowa mapa może dzisiaj wydawać się przeżytkiem, ale na szlaku łatwo zmienić zdanie na ten temat. Dodatkowo możesz pobrać mapę offline na telefon, a jeśli nie masz tradycyjnej, to po prostu wydrukuj ją z internetu. Nawet w tej formie na pewno pomoże ci odnaleźć właściwą drogę.

To już wszystkie z najważniejszych wskazówek. Jako doświadczony podróżnik wiem, że te kilka porad nie wyczerpuje tematu. Nie wspomnieliśmy, że na górską wycieczkę dobrze jest zabrać towarzysza, bo to kwestia indywidualna. Z jednej strony zwiększa to bezpieczeństwo, ale z drugiej strony wprowadza pewne ograniczenia. Najważniejsze jest, żeby liczba szczytów, które się zdobyło, była równa liczbie tych, z których się wróciło. Powiedział mi to kiedyś starszy ratownik TOPR-u w Dolinie Kościeliskiej, kiedy zamierzałem w zimie ruszyć na Ornak przez Przełęcz Iwaniacką. Góry są piękne, ale też niebezpieczne. Trzeba o tym pamiętać, aby zawsze móc cieszyć się ich urokami.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info