6 listopad 2018

Jak zaplanować udane wakacje?

Czy istnieje sprawdzony sposób na udane wakacje? W końcu każdy z nas ma różne potrzeby. Szczytem marzeń dla jednego będzie spontaniczny wypad za miasto pod namiot, dla drugiego – wczasy ze szczegółowym planem zwiedzania nowego miejsca. Zbierając nasze doświadczenia, doszliśmy do wniosku, że nie ma przepisu na idealny wakacyjny wyjazd, ale dzięki kilku naszym wskazówkom można wiele przewidzieć. Dlaczego warto zabrać się za to akurat w listopadzie?

Długie wieczory

Listopad to idealny moment na zaplanowanie wakacji. Emocje towarzyszące sezonowi urlopowemu opadły, a dni stały się krótsze, przez co sporo czasu spędza się w domu. W grudniu z kolei zacznie się świąteczne szaleństwo, później ferie, po których czas zaczyna szybko uciekać. Nim się obejrzymy, nadejdzie Wielkanoc, a po niej majówka. Patrząc z perspektywy całego roku – właśnie w listopadzie można znaleźć najwięcej czasu na „jeżdżenie palcem po mapie”. To sprzyja powolnemu planowaniu – mamy czas na przemyślenie sprawy przez kilka dni, możemy zmienić zdanie nawet parę razy. Najprzyjemniej jest przedyskutować różne warianty w gronie rodzinnym lub ze znajomymi, nie czując presji czasu.

Kto pierwszy, ten lepszy

Podróżując do polecanych przez nas miejsc slow, mogliście się już zorientować, że w sezonie letnim bywa bardzo trudno o wolne pokoje. Dokonanie rezerwacji w listopadzie wciąż nie gwarantuje sukcesu – znajdą się miejsca, o które należy pytać z ponad rocznym wyprzedzeniem. Dzięki temu łatwiej zgrać termin urlopu z planami współpracowników.

Czas na planowanie

Jeśli dowiemy się zawczasu, dokąd pojedziemy i gdzie zanocujemy – zyskamy zapas czasu, który pozwoli nam dobrze przygotować się do wyjazdu i poczytać o ciekawych miejscach w okolicy. Warto też poszukać czegoś wyjątkowego, związanego z pasją czy hobby. Może się okazać, że kilka kilometrów od miejsca naszego pobytu znajduje się na przykład pracownia ceramiki, która oferuje wakacyjne warsztaty.

Opracowaniem skrojonego na miarę programu wyjazdu musimy się zająć wcześniej. Od wielu lat wyznajemy zasadę, że w praktyce najlepiej sprawdza się dobre przygotowanie teoretyczne. Poznanie regionu, który zamierzamy odwiedzić, to nie tylko gwarancja ciekawych przeżyć. Dzięki temu rozwijamy się intelektualnie, poznając różne ciekawe historie. Takie wakacje zaczynają się dla nas dużo wcześniej – już w naszej wyobraźni. Zdobytych w ten sposób informacji nikt nam nie odbierze!

Czas na oszczędzanie

Wcześniej poczynione przygotowania zapewniają nam niezbędną do oszacowania kosztów wyprawy wiedzę. Długo wyczekiwany wyjazd motywuje do oszczędzania. A dzięki rozsądnemu planowaniu wydatków, nad którymi w porę zapanujemy, wakacje wcale nie będą krachem finansowym.

Wczesne rezerwacje często wiążą się ze zniżkami, co warto mieć na uwadze. Odkładanie planów wakacyjnych czasem wiąże się z niespodziewanymi wydatkami, a wtedy zamiast odpoczywać, dodatkowo się stresujemy.

Czas na błędy

Nikt nie jest nieomylny. W trakcie planowania, nawet jeśli znamy termin i miejsce pobytu, może spotkać nas coś niespodziewanego. W takich przypadkach czas jest naszym sprzymierzeńcem, bo mamy go odpowiednio dużo, żeby zareagować. Margines błędu istnieje zawsze. Działając pochopnie i pod presją, jesteśmy narażeni na dużo więcej pomyłek, niż kiedy popatrzymy na wszystko z dystansem.

Spełnienie marzeń

Na końcu planowania znajdują się marzenie i cel, czyli nasze wakacje. To właśnie główna motywacja wszystkich działań. Czas pozwoli zweryfikować naszą wizję – nie wszystko, co w pierwszej chwili wydaje się fantastycznym pomysłem, rzeczywiście jest tak genialne. Przemyślenie planu na chłodno pozwoli nam uniknąć rozczarowań i niepotrzebnych ruchów. Warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby po wakacjach zostały wspomnienia na długie lata.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info