Z Mazdą na koniec świata

Pan Adam lubi się przemieszczać, zwłaszcza w kierunku gór. Zawodowo zajmuje się budownictwem, więc ciekawi go także architektura, w tym mosty oraz zabytki, które chętnie zwiedza. Mazda z załączonego zdjęcia jest drugim samochodem tej marki w domu pana Adama. Po doświadczeniach ze starszym modelem pan Adam nie miał wątpliwości, że znów chce zaufać Maździe. Jego poprzednim autem również była Mazda 6, tyle że I serii.  Właściciel podkreśla, że do momentu jej sprzedaży (miała 9 lat) nie było z nią problemów ani mechanicznych, ani korozyjnych.

Mazda na Bałkanach

Załączone zdjęcie zostało wykonane podczas wakacji z rodziną i znajomymi (wycieczka na dwa samochody) na Bałkanach. Trasa obejmowała Węgry, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Chorwację. Fotografia pochodzi z najkrótszego fragmentu wyjazdu: Sarajewo – Lukomir (około 50 km). Pan Adam szczególnie wspomina chwile, gdy pokonywał 20 km kamiennych i szutrowych dróg w malowniczym otoczeniu. Przejazd nimi ze względu na częste fotografowanie widoków oraz odcinki, które wymagały chwili zastanowienia nad kolejnymi manewrami, zajął uczestnikom wyprawy prawie 2 godziny. Jak zauważa Pan Adam, powrót samochodem osobowym był możliwy tylko w kierunku Sarajewa przez Bjelašnicę, gdyż droga w kierunku Konjic nadaje się jedynie dla samochodów terenowych.

Fotografia wybrana przez Pana Adama powstała tuż przed dotarciem na nocleg we wspomnianej miejscowości Lukomir. Właściciel Mazdy przyznaje z żalem, że jeden nocleg w tej spokojnej wsi na końcu świata to za mało. W okolicy można korzystać z licznych atrakcji. Lokalne agencje turystyczne organizują tam treking, rafting, wyprawy rowerowe. Lukomir znajduje się na trasie długodystansowego szlaku Via Dinarica. W rejonie tej wsi podczas ostatniej wojny nie tworzono pól minowych i nie toczyły się walki, dlatego jest tam bezpiecznie. Miejscowość jest zamieszkana tylko w okresie letnim przez pasterzy (dzięki którym turyści mają okazję podziwiać wypas setek owiec). Nie zaskakuje więc fakt, że aktualnie zanocować można tam tylko w dwóch miejscach na przeciwległych końcach wsi w skromnych warunkach. Na końcu tej niezwykłej, zapomnianej przez świat miejscowości znajduje się niewielkie wzniesienie – wspaniały punkt widokowy na dolinę Rakitnicy, która płynie 800 m niżej.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info