Przelewice 17, 74-210 Przelewice
tel. 91 564 30 80
www.ogrodprzelewice.pl

Arboretum – Przelewice
zachodniopomorskie

Gdy jedzie się przez rozległe pola, trudno uwierzyć, że zmierza się do przepięknego parku pełnego starych i unikatowych drzew. Do niewielkich Przelewic ze wszystkich stron prowadzą drogowskazy, więc traficie tam bez problemu. To przecież perełka na skalę województwa i całego kraju. Po pierwsze jest to miejsce utworzone od początku z pomysłem i z miłości do drzew, a po drugie podziwiać można tu niezwykłe dzieła natury, które przechodziły tu różne koleje losu. Pielęgnowane, po latach wróciły do swojej świetności i dziś znowu można podziwiać te niezwykłe leśne cuda.

Zwiedzanie rozpoczyna się przy pałacu. Trudno dokładnie określić potrzebny na nie czas. Moim zdaniem najlepiej wybrać się tu na cały dzień i w spokoju pospacerować parkowymi ścieżkami. Można dzięki temu odpocząć, a przy okazji nie zabraknie czasu na obejrzenie prawie 30 ha, które jest w arboretum do zobaczenia. Ujrzycie tu rzadko spotykane okazy drzew, jak np. dawidię chińską, świerka tygrysiego i mamutowca olbrzymiego. Same nazwy zachęcają do poznania tych cudów!

Mimo że Ogród Dendrologiczny w Przelewicach od początku swojego istnienia wielokrotnie zmieniał właścicieli, to duch jego założyciela – Augusta Heinricha von Borgstedena – i jego idea przetrwały do dzisiaj. W takich pomysłach na założenie parku urzeka mnie to, że ich twórcy zazwyczaj nie dożywają ich najpiękniejszego okresu, kiedy spacerować można pośród wielowiekowych drzew. To jednak ich pomysł i każda sadzonka nawet po dziesiątkach lat jest żywym pomnikiem ich inicjatywy.

Dzisiaj w ciszy tych przepięknych parków warto po prostu odpocząć. Niezależnie od tego, jak bogata byłaby oferta takich miejsc, i tak zachęcam, by je odwiedzać, bo cisza, świeże powietrze i cień starego dębu są po prostu bezcenne. Jeśli chce się jednak poznać ich piękno w pełni, nie można się spieszyć. Drzewa rosną powoli i wszystko, co jest z nimi związane, wymaga czasu, dlatego warto się tu zatrzymać i posłuchać, „o czym szumią drzewa”, a kiedy już jazgot codzienności odejdzie w niepamięć, usłyszycie skrzypiące korzenie w ziemi i każdy pień tętniący życiem – powolnym, ale pięknym!

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info