Nowe Kawkowo 13, 11-042 Jonkowo
tel. 513 50 87 65
www.cegielniaart.pl

Cegielnia Art
warmińsko-mazurskie

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami… To nie początek bajki, ale skrócony opis dojazdu do niezwykłego miejsca ukrytego w Nowym Kawkowie. Kiedy miałem wrażenie, że droga właśnie się kończy, okazało się, że to dopiero początek trasy do oazy ciszy i spokoju. W tym zakątku Warmii swoją pracownię urządziła Letycja. Duże gospodarstwo, ogromna przestrzeń dookoła. Siedzimy w kuchni, na stole pełno dziecięcych rysunków. Herbata w takich miejscach zawsze smakuje wyjątkowo. Rozmawiamy chaotycznie, zmieniamy tematy, mnie tak naprawdę ciągnie w stronę pracowni.

Przechodzimy przez przeszkloną werandę, na której latem działa mała kawiarenka. Można napić się kawy, zjeść ciasto lub po prostu posiedzieć, pogadać, najzwyczajniej w świecie – pobyć. Idziemy dalej. Tuż za rogiem wchodzimy do pracowni. Panuje tu twórczy nieład, jak na prawdziwy warsztat przystało. Dookoła stoją różne przedmioty, których zastosowania nie znam, ale takie miejsca zawsze mnie fascynują. Rozpoczęte dzieła – kubek, połowa ulepionej głowy. To naprawdę niesamowite, że można zobaczyć od A do Z, jak powstają takie prace, ba – tu można nawet samemu się tego nauczyć.

Letycja ma artystyczną duszę. Ceramice poświęciła się na studiach w Londynie. Przez wiele lat poznawała najróżniejsze techniki. Trudno uwierzyć, patrząc np. na kubek, że takiej sztuki uczy się na zagranicznych renomowanych uczelniach. Stypendium w USA i coraz większa radość z tworzonych kształtów przekonały ją do reszty – chce mieć sztukę na rękach! To przecież brudna robota, z początku mokra i brzydka, dopiero w zdolnych rękach staje się piękna i trwała.

To, czym żyje, i to, jak tworzy, można zobaczyć podczas organizowanych tu warsztatów. Pracownia przez cały czas ich trwania jest otwarta. Nieważny jest stopień zaawansowania czy wiedzy kursanta – odnajdzie się tu zarówno początkujący, jak i ktoś z dużym doświadczeniem, potrzebujący jedynie wskazówek. Pracuje się w małych grupach, dzięki czemu każdy uczestnik może tworzyć w swoim tempie i Letycja ma czas przyjrzeć się każdemu ruchowi. Kursanci korzystają z pokoi gościnnych, stołują się w domowej kuchni. Klimat tych warsztatów naprawdę sprzyja nauce, a także odpoczynkowi. W przerwach między zajęciami można pospacerować po okolicy i skorzystać z nieograniczonej ilości świeżego powietrza.

Z Cegielni Art wyjeżdża się ze sztuką na rękach – dosłownie. Popracowałem z gliną tylko chwilę, a jej ślad pozostał na moich dłoniach na cały dzień. Dla mnie ceramika to niezwykłe rzemiosło, w którym wszystko można formować własnoręcznie, a jej efekt końcowy powstaje w ogniu – w magicznym miejscu, gdzie temperatura robi swoje. Polecam to odważnym i nieśmiałym miłośnikom niebanalnych przygód artystycznych! Tu sztuki można dotknąć, pobrudzić się nią i zakochać się w niej na zawsze!

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info