Poznańska 2
64-316 Wąsowo
tel. 61 447 29 24
www.folwarkwasowo.pl
www.facebook.com

Folwark Wąsowo
wielkopolskie

Gdy dojechałem na miejsce, zaniemówiłem z zachwytu. Wyobrażałem sobie folwark jako kilka niewielkich zabudowań, jednak wizja Richarda von Hardta była o wiele śmielsza. W XIX wieku mieściło się tutaj jedno z najnowocześniejszych gospodarstw w Europie. Dzisiaj tworzy je 15 zabytkowych budynków i ogromny brukowany dziedziniec. Na prawie 15 hektarach okolicznych pól prowadzi się certyfikowaną ekologiczną uprawę warzyw. Produkty z niej pochodzące są najwyżej jakości. Pierwsze kroki skierowałem do źrebięciarni.

Nazwy budynków pozostały niezmienione. Ich sukcesywna renowacja odbywa się pod okiem konserwatora zabytków, a przy okazji szukano dla nich również nowego przeznaczenia. W źrebięciarni działa pięknie urządzona restauracja. Menu jest sezonowe i opiera się w całości na lokalnych produktach, które znajdziecie w witrynie stojącej w rogu. Można je zabrać ze sobą do domu i spróbować odtworzyć te niezwykłe smaki.

Podczas spaceru dostrzegłem ogrom tego miejsca, a kiedy przypomniałem sobie, że gospodarstwo stoi tu od ponad 150 lat, zrobiło ono na mnie jeszcze większe wrażenie. Folwark od wielu lat jest bardzo popularnym miejscem na organizację wesel i przyjęć okolicznościowych. Widok wnętrza stodoły uświadomił mi dlaczego. Ogromna sala, murowane ściany i sklepienie z oryginalnych belek i desek. Idealnie wykorzystano potencjał obiektu. Zarówno kameralne wnętrza, jak i ogromne przestrzenie zaprojektowano z rozmachem. Czujne oko konserwatora zabytków przyniosło folwarkowi wiele korzyści.

Zajrzałem do pobliskiego ogródka i obszedłem pola. Po deszczu ziemia pachniała świeżo. Po powrocie na dziedziniec w końcu uświadomiłem sobie, jak wielki jest to teren.

Do Folwarku Wąsowo warto przyjechać ze względu na wyjątkowo dobrą kuchnię. Dla podróżujących autostradą A2 to świetne miejsce na dłuższy przystanek w trasie, od zjazdu dzieli je niespełna kilka kilometrów. Koniecznie trzeba sprawdzić godziny otwarcia na Facebooku, żeby nie zboczyć z drogi na darmo. Na profilu można natrafić też na informacje o ciekawych wydarzeniach, warsztatach i ofercie sezonowej.

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info