Zawiszy Czarnego, 57-300 Kłodzko
www.podziemia.klodzko.pl

Kłodzko i podziemia
dolnośląskie

Odwiedzający Kłodzko turyści po zaparkowaniu samochodu często udają się do widocznej z daleka twierdzy. Tylko dobrze poinformowani wycieczkowicze idą w drugą stronę – na ulicę Zawiszy Czarnego, gdzie znajduje się pawilon wejściowy do 600-metrowej podziemnej trasy! Otwarta w 1976 roku stała się jedną z najciekawszych miejskich tras tego typu w Polsce. Nie tylko przedstawia techniczne koncepcje budowniczych, lecz także doskonale unaocznia historię miasta i regionu.

Gdy czytałem historię Kłodzka i jego niezwykłych podziemi, dotarła do mnie myśl niezwykle oczywista – w tak odległych czasach nie było lodówek! Ludzie musieli gromadzić towary w jakimś chłodnym miejscu i dzięki istnieniu podziemi na kłodzkim targu królowały najświeższe w całym regionie produkty. Leżakowało w nich również kłodzkie piwo, które miało idealne warunki do długiego oczekiwania na spożycie. Miasto ograniczone murami musiało magazynować gdzieś dobra, bo przecież każdego dnia docierali do niego kupcy ze szlaku bursztynowego. Dzisiaj, zwiedzając mały fragment tych podziemnych komór, można na krótko przenieść się w dawne czasy.

Po obejrzeniu podziemnego świata wyszedłem na powierzchnię i wybrałem się na długi spacer bocznymi uliczkami Starego Miasta. Przepiękne kamienice, klimatyczne podwórka i kłodzka codzienność zatrzymały mnie tu na dłuższą chwilę. Polecam spacer z dala od rynku! Kłodzko urzeka swoim urokiem i zupełnie nie przypomina tego miasta, które widać z drogi krajowej nr 8. W takich miejscach, kiedy zamknie się oczy, łatwo przenieść się w czasie i zobaczyć kupców z całej Europy ze swoimi karawanami, wędrujących tymi samymi wąskimi uliczkami, którymi teraz można, tak po prostu, spacerować. W niektórych zakamarkach słychać jeszcze stukot końskich kopyt sprzed setek lat…

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info