ul. Pranie 1, 12-220 Ruciane-Nida
tel. 87 425 62 48
www.lesniczowkapranie.art.pl

Leśniczówka Pranie
warmińsko-mazurskie

Zapatrzeni w zamgloną polanę okoliczni mieszkańcy mawiali, że „mgła się tu pierze”. Później przyjęło się, że to miejsce to po prostu Pranie i tak pozostało do dzisiaj. Od wielu lat stoi w tym miejscu leśniczówka, która dzięki pobytom Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zmieniła swoje przeznaczenie. Dziś nie planuje się w niej gospodarki leśnej, bo mieści się tu muzeum przedstawiające życie poety. W lipcu i sierpniu ta mała leśna osada zapełnia się miłośnikami sztuki, muzyki i poezji. Odbywają się tu koncerty, warsztaty dla dzieci i wśród wielu atrakcji każdy może znaleźć coś dla siebie.

Leśniczówka Pranie jest oddalona o niespełna 8 kilometrów od Rucianego-Nidy i ukryta nad brzegiem Jeziora Nidzkiego. Od pierwszego momentu urzekła mnie klimatem. Wcale nie dziwi mnie, że poeta, człowiek wrażliwy, zakochał się w tym miejscu i często je odwiedzał. Może gdyby nie przedwczesna śmierć, zamieszkałby w tych stronach? Tu pośród lasów i ścieżek nad jeziorem tworzył i planował kolejne dzieła. Dziś można przejść się wyznaczoną ścieżką w okolicach chaty i domyślam się, że Gałczyński niejednokrotnie przystawał w tych urokliwych okolicach. Najważniejszy jest spokój i szum drzew, istna uczta dla oczu i duszy. W całej okolicy odnaleźć można wiele punktów związanych z życiem twórcy Teatrzyku Zielona Gęś. Region ten znalazł swoje odzwierciedlenie w jego utworach i niejednokrotnie był dla niego inspiracją.

Dotrzeć można tu zarówno lądem, jak i wodą. Zbudowano również przystań, więc jest miejsce do zacumowania. W taki właśnie sposób pierwszy raz do Prania dostał się poeta – łódką! Na przystani na odwiedzających czekają schody prowadzące do muzeum, a przybywający samochodem mają około 150 metrów spacerem z parkingu. Warto wcześniej zorientować się, co aktualnie dzieje się na miejscu, bo w czasie koncertów i spotkań autorskich muzeum jest nieczynne. Po wcześniejszym umówieniu wizyty polecam skorzystać z wielu ciekawych zajęć edukacyjnych. Leśniczówka Pranie jest idealnym dowodem na to, że zwiedzanie muzeum nie musi być nudne!

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info