ul. Mazurska 4, 78-550 Czaplinek
tel. 601 40 93 56
www.pasiekafujarskich.pl
www.facebook.com

Miody drahimskie
zachodniopomorskie

W pasiece Fujarskich byłem ostrożny. Na widok uli od razu zapytałem, czy będziemy zaglądać do środka. Strzeliłem też gafę na wejściu, opowiadając o swojej przygodzie w pasiece u pana Leszka, gdzie chciałem zobaczyć ul od środka. Użądliła mnie pszczoła, ale na moje własne życzenie, więc nie mam żalu…

Co wyróżnia miody z Pojezierza Drawskiego wśród tych z innych regionów? Pewnie wiele czynników ma na to wpływ. O bartnikach wspominają kronikarze już w XVI wieku i, jak widać, te tradycje pszczelarskie przetrwały tu do dziś. Spotkałem dwóch pszczelarzy – pana Leszka i pana Konrada. Obaj urzekli mnie swoimi opowieściami. Na całe szczęście pomyślano tu o takich ciekawskich jak ja i w pasiece Fujarskich przygotowano specjalny program edukacyjny dla osób spragnionych wiedzy. Muszę jednak uprzedzić, że z planowanej godziny w moim przypadku zrobiły się niecałe 3, a zaczęło się od prostego pytania: „Jak rozmnażają się pszczoły?”. Ci ludzie to przede wszystkim miłośnicy pszczół i przyrody. Żyją przecież z nią w wielkiej symbiozie i jeden Bóg tylko wie, ile pracy wkładają w utrzymanie pasiek i przewożenie uli.

Miód drahimski występuje w pięciu rodzajach. Gryczany, rzepakowy, wrzosowy, lipowy oraz wielokwiatowy – każdy inny! Każdy inaczej smakuje, wygląda, pachnie i inaczej się go uzyskuje. Dzięki współpracy i otwartości wielu pszczelarzy z tego regionu w 2011 roku udało się wpisać miód drahimski do rejestru Unii Europejskiej jako produkt z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. W praktyce oznacza to, że pod tą nazwą można sprzedawać jedynie miody wyprodukowane na terenie gmin Czaplinek, Wierzchowo, Barwice, Borne Sulinowo oraz Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Wszystkie miejscowości położone są w samym sercu Pojezierza Drawskiego.

Miód jest zdrowy. Kropka. Produkcja miodów u pana Leszka i pana Konrada to niezwykła współpraca człowieka z przyrodą. Kropka. Koniecznie umówcie się w pasiece Fujarskich na lekcję pszczelarstwa i zróbcie miejsca w bagażnikach na słoje pełne miodu!

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info