Czarna Górna 6, 
38-710 Czarna Górna
www.facebook.com

Muzeum Historii Bieszczad
podkarpackie

Historia tych terenów nie należy do najprostszych. Rejon pogranicza w połączeniu z zawiłymi kolejami losu sprawił, że tak naprawdę to, co dzisiaj oglądamy w Bieszczadach, zaliczyć można do czasów najnowszych. Czas i ogień są największym zagrożeniem dla historii gór, zapisanej głównie w drewnie. Dzięki pracy Rafała i LeAnn możemy dzisiaj oglądać wszystko, co przetrwało. Choć są to w większości jedynie metalowe przedmioty, kiedy pozna się ich przeznaczenie, wszystko układa się w całość niczym puzzle i opowiada piękne, mało znane fakty.

Przy porannej kawie staliśmy w sali pełnej eksponatów rodem z PRL-u, a Rafał powoli opowiadał mi o swojej pasji, która popchnęła go do pokazania tej kolekcji innym. Od dziecka nie umiał przejść obojętnie obok artefaktów, które napotykał w lasach czy pośród pól. Wychowany w Zatwarnicy – samym sercu gór – poznawał rodowód tego miejsca, przekazywany w opowieściach między domami od pokoleń. Dzisiaj, wraz z żoną LeAnn, prezentuje w 4 salach to, co udało się im zgromadzić. Zaskakujące jest to, że za pomocą tak zwyczajnych eksponatów potrafią utkać i opowiedzieć tak piękną historię.

Polecam to miejsce każdemu, kto chciałby dotknąć żywej historii Bieszczad. W tych górach, jak wiadomo, nie ma klasycznych „zabytków” czy „atrakcji”. Wizyta u Rafała i LeAnn uczy też, jak czytać to, co można spotkać w Bieszczadach na każdym kroku. Dzięki tej wizycie otworzyły mi się oczy na wiele spraw. Dziś patrzę na ten piękny polski zakątek inaczej – jakby zrobiło się tu o wiele ciekawiej!

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info