ul. Zygmunta Krasińskiego 9, 06-406 Opinogóra
tel. 23 671 70 25
www.muzeumromantyzmu.pl

Muzeum Romantyzmu
mazowieckie

Moje pierwsze skojarzenie, gdy zobaczyłem nazwę – idealne miejsce do odwiedzenia w walentynki. Okazało się jednak, że muzeum związane jest z epoką romantyzmu, a nie miłosnymi uniesieniami. Wizyta w Opinogórze to niezwykła przygoda!

Muzeum znajduje się w przepięknym, urządzonym w angielskim stylu parku. Okolica jest najbardziej urokliwa oczywiście wiosną i jesienią, ale nawet zimą posiadała swój czar. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć około półtorej godziny, warto także pospacerować po parkowych alejkach. Swoją podróż w czasie rozpocząłem od wystawy w pałacyku, który jest jedną z najstarszych budowli, datowaną na lata 40. XIX wieku. To właśnie tu znajduje się drzewo genealogiczne Krasińskich – wyjątkowy miedzioryt odbity na jedwabiu w 1722 roku. W kolejnych salach zgromadzono obrazy i przedmioty związane z historią rodu. Większość z nich dotyczy poety i dramatopisarza Zygmunta Krasińskiego (1812–1859), autora Nie-Boskiej komedii. Śledząc losy jego rodziny, możemy poznać wydarzenia z perspektywy konkretnych osób. Wiemy o nich tyle, ile po sobie pozostawili.

Oficyna Dworska prezentuje piękny park, w niej zazwyczaj odbywają się wystawy czasowe poświęcone epoce i Krasińskim. Ogromne wrażenie robi sala z podobiznami pierwszych właścicieli (malowane portrety) oraz ich potomków (już fotografie). Choć dzielą ich pokolenia – podobieństwo jest niezaprzeczalne. Tuż obok, w wybudowanym w 2008 roku dworku zaprojektowanym zgodnie z odnalezionym starym szkicem znajdują się równie ciekawe stała wystawa malarstwa epoki polskiego romantyzmu i ekspozycja napoleońska. Zobaczysz tu między innymi zabraną przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę teczkę Napoleona.

Lubię miejsca, gdzie niespiesznie mogę przyjrzeć się każdemu detalowi. Epoka romantyzmu pełna jest ekspresji i realizmu, który opowiada o codzienności przeplatanej skrajnymi emocjami – miłością, nienawiścią oraz życiem i śmiercią. Oglądając obrazy sprzed lat, łatwo dostrzec, że pewne wartości i etapy życia są niezmienne, a dzięki historii innych możemy wyciągać wnioski i wykorzystywać je w naszej rzeczywistości.

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info