Gabriela Narutowicza 64, 09-200 Sierpc
tel. 24 275 28 83
www.mwmskansen.pl
www.facebook.com/muzeumsierpc

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
mazowieckie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu może dosłownie przenieść nas w czasie i przestrzeni. Spacerując po ponad 50 hektarach, można zobaczyć 80 obiektów, w tym 11 zagród chłopskich. W tutejszych zbiorach zgromadzono ponad 13 000 eksponatów opowiadających o życiu i codzienności minionych pokoleń. Muzeum zwiedza się indywidualnie lub z przewodnikiem (o wyznaczonej godzinie albo po wcześniejszym umówieniu). Ciekawą opcją jest też spacer z audioprzewodnikiem lub folderem – materiały te dostarczają zwiedzającym mnóstwa ciekawych informacji.

Kluczem do zadowolenia podczas odwiedzin w tym muzeum jest czas. Nie warto się spieszyć. Trzeba sobie zarezerwować sporą część dnia i cieszyć się zwiedzaniem. Nie biega się tu od wystawy do wystawy, nie przemierza się szybkim krokiem sal z eksponatami jak w pałacu. Lepiej wykorzystać czas na sielski spacer pośród starych zagród i zwrócić uwagę na detale: kwiaty pod oknami, zmiotkę ustawioną przy drzwiach albo sposób wykończenia szafki nocnej. 99% eksponatów, które się tu znajdują, to rękodzieła stworzone przez konkretnych rzemieślników. Dopiero kiedy zaczniemy się przyglądać, obserwować i rozumieć, odkryjemy skromne piękno tych przedmiotów. Ktoś włożył całe serce w wykonanie kołyski albo rodzinnego stołu, dając zwykłym przedmiotom użytkowym dusze. Teraz one opowiadają niezwykłe historie.

Bardzo długo spacerowałem pomiędzy poszczególnymi obiektami. Czekałem, aż zostanę sam, żeby w spokoju spróbować odtworzyć w myślach prawdziwe życie tych miejsc. Muzeum bardzo dba o zachowanie dawnego klimatu (oddalenie od miasta, brak brukowanych ścieżek…), więc kiedy człowiek na chwilę zostanie sam, naprawdę czuje, jakby przenosił się w czasie. W oddali słychać ryczące na polu krowy, drogą przejeżdża bryczka, świat cofa się nagle o 100 lat i robi się jeszcze spokojniej…

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info