ul. Żarecka 52, 42-350 Koziegłowy
tel. 601 93 34 45
www.osikowadolina.pl

Osikowa Dolina
śląskie

Do Koziegłów dotarłem z samego rana i bez problemu trafiłem pod wskazany adres przy drodze na Żarki. Wnętrze niepozornego na pierwszy rzut oka budynku kryje w sobie skarby zaklęte w kawałkach osikowych wiórów. Tradycje tego rzemiosła sięgają XIX wieku i to właśnie tutaj mieściło się zagłębie niegdyś znanych w całej Polsce producentów kapeluszy i koszyków. Czy miękkie osikowe drewno może się jeszcze do czegoś przydać? Tak! Powstają tu maty, kapelusze i różnego rodzaju dekoracje, a wszystko to jest naturalne i ekologiczne.

Czas w Osikowej Dolinie można spędzić na dwa sposoby: przyjechać, obejrzeć różne wyroby i pojechać dalej lub zostać na warsztaty. Na miejscu kupisz zestawy, które samodzielnie złożysz w domu, ale także gotowe dekoracje. Jeśli jednak umówisz się z grupą znajomych (minimum 10 osób) na przygodę z osiką, wykonasz pod okiem specjalistów na przykład wielkanocne pisanki czy drewniane kwiaty. A ile ciekawostek poznasz! Jest to świetny pomysł na kreatywny weekend dla kilku rodzin z dzieciakami – pracownia ułożyła odpowiedni program zajęć, który edukuje i bawi. Każdy wyjeżdża stąd z własnym osikowym dziełem sztuki w ręce!

Po powrocie postanowiłem dowiedzieć się nieco więcej o tym drewnie. Okazało się, że osika kryje w sobie wiele niezwykłych cech – rośnie bardzo szybko i jest miękka, dodatkowo to drzewo krótkowieczne (żyje do 100 lat). Krąży wokół niej wiele legend – drży od czasu, kiedy biblijny Kain zabił osikowym kołkiem Abla, a niektóre podania mówią, że krzyż Chrystusa wykonano z tego drzewa, choć to tylko przypuszczenia. Osika często jest łączona ze zjawiskami magicznymi i nadprzyrodzonymi, w starożytnej Grecji uważano ją za drzewo z krainy umarłych. Coś z tych pogłosek przetrwało do dziś – mamy przecież osikowy kołek na wampiry!

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info