Żywiczna 10
30-251 Kraków
tel. (12) 4317455
WWW

Pensjonat Ekosamotnia
małopolskie

Na twarzach wielu znajomych osób widziałem powątpiewanie, kiedy mówiłem, że jadę do prawdziwego miejsca slow w Krakowie, 6 km od Rynku Głównego. Czy to w ogóle możliwe? Tak! Dzięki dbałości o spokój państwo Husarscy od 4 lat prowadzą magicznie położony pensjonat. Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast na świecie. Mieliśmy okazję przekonać się, jak stworzyć i utrzymać prawdziwą oazę spokoju mimo napierającego ze wszystkich stron zgiełku miasta. W dodatku to miejsce ma przepiękną historię.

W 1902 roku Przegorzały były podkrakowską wsią. To właśnie tutaj osiedliła się rodzina Sataleckich, przodków dzisiejszych właścicieli. Miniwystawa, którą można podziwiać na miejscu, uzmysłowiła mi, że ten dom od zawsze gościł artystów. Można śmiało powiedzieć, że bliskość Krakowa i otoczenie lasu sprzyjają tworzeniu. Być może właśnie to przyciągało tu Stanisława Lema.

Minęły lata, a aura wcale się nie zmieniła. Wjeżdżając w ślepą uliczkę prowadzącą do Ekosamotni, przecierałem oczy ze zdumienia. Byłem naprawdę niedaleko jednej z bardziej ruchliwych tras wyjazdowych z miasta, jednak szybko o tym zapomniałem. Bardzo pomogło mi w tym otoczenie lasu, sadu i pięknych budynków. Do dyspozycji goście mają Samotnię – domek w głębi działki, w którym dawno temu rezydował ogrodnik – oraz pokoje w pensjonacie, bardzo stylowo urządzone. Na każdym kroku widać wysmakowanie i wrażliwość na sztukę – we wnętrzach można podziwiać piękne ceramiki i obrazy. Z kolei w Samotni, panuje bardziej ascetyczny klimat. Na miejscu funkcjonuje też restauracja, w której serwuje się dania z własnych i lokalnych ekologicznych produktów.

Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce w Krakowie. Z jednej strony można skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw miasta, ale jednocześnie od naszego azylu dzieli nas tylko kilkanaście minut drogi. To miejsce jest wyjątkowe. W powietrzu czuje się atmosferę twórczości i, która skłania do samotnych kontemplacji. To prawdziwa „ekologia duszy”.

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info