Spacerowa, 05-660 Warka
www.przystannawiniarach
www.facebook.com

Przystań na Winiarach
mazowieckie

Od razu polubiłem ten cichy zakątek Warki. Przystań położona nad samą Pilicą to genialna „odpoczywalnia” dla wszystkich. Na rozległej polanie pośród drzew można poleżeć, urządzić sobie piknik albo pobiwakować. Tuż obok znajduje się knajpa. Tak, knajpa – bo w lokalu tym można się czegoś napić i co nieco przekąsić. Miejsce jest niezobowiązujące, nienadęci ludzie poczują się w nim po prostu dobrze. Nad wodą i w kąpielówkach nie musimy jeść przecież trzydaniowego obiadu! Krótko mówiąc: można się tu zrelaksować, zjeść, napić się, porozmawiać ze znajomymi i dobrze się bawić.

Nieopodal przystani znajduje się Muzeum Kazimierza Pułaskiego. Warto zajrzeć do niego choćby na chwilę, a po zwiedzaniu udać się na zasłużone leniuchowanie, korzystając z leżaków rozstawionych pośrodku przepięknego parku. Rynek miejski okazuje się klasyczną wersją centralnie położonego placu targowego z wszelkim „mydłem i powidłem”. Na samym środku tego targu rozmaitości zobaczyłem na przykład ogromną przeskalowaną skrzynkę na jabłka. Ta instalacja artystyczna spełnia jednocześnie rolę stoiska z wyrobami lokalnych producentów i jest elementem akcji promocyjnej „Jabłko na widelcu – produkt na Szlaku Jabłkowym”. Połączone siły restauratorów oraz producentów jabłek, przywołując regionalne smaki, pomysłowo promują swój region pod hasłem „Jabłkowa Warka poleca”, bo okolice Warki to jedno z największych zagłębi sadowniczych w Polsce.

Przystań z definicji jest miejscem zatrzymania, postoju, odpoczynku. Mały kawałek ziemi nad Pilicą idealnie wpisuje się w tę charakterystykę. Odnajdą się tu kajakarze, ale i podróżujący po trasach SLOW ROADU. Bo czy istnieje coś lepszego niż leżenie do góry brzuchem w cieniu drzew i słuchanie plusku wody?

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info