ul. Kühna 1, 42-256 Olsztyn
tel. 607 41 48 06
www.szopkaolsztyn.pl

Ruchoma szopka w Olsztynie
śląskie

Miałem może 10 lat, kiedy wziąłem udział w konkursie ogłoszonym przez lokalną gazetę. Polegał on na rozpoznaniu obiektu przedstawionego na fotografii. Odpowiedziałem, że była to ruchoma szopka w Olsztynie koło Częstochowy, i wygrałem! Jako nagrodę otrzymałem książkę o powstaniu warszawskim, zbyt poważną dla dziecka w tym wieku, nikt bowiem nie zakładał udziału dziesięciolatka w konkursie. Później odwiedziłem szopkę, trzymając w dłoni wycinek z gazety. Olsztyn od zawsze przyciąga turystów ruinami średniowiecznego zamku, warto jednak zagłębić się w historię i legendy jurajskie – to wszystko na maleńkim skrawku ziemi, tuż obok rynku!

Pan Jan Wewiór ma doskonałą pamięć. Kiedy zatelefonowałem, żeby umówić się z nim w Olsztynie, bez problemu skojarzył małego chłopca od konkursu w gazecie, a minęło już ponad 20 lat! Kiedy tylko przekroczyłem kolorową furtkę, wspomnienia ożyły. Wszędzie dookoła figury aniołów, a przy wejściu wiedźma, której należy zostawić grosik w bucie, żeby zapewnić sobie szczęście. Jest zima, drewniane figury stojące na zewnątrz z upragnieniem wyczekują wiosny. Idziemy najpierw do lochu, gdzie przedstawiono obronę zamku w Olsztynie. To bardzo ciekawa opowieść ze straszną legendą o Maćku Borkowicu w tle. W niewielkim domu również królują postacie aniołów, od wieków związane z Olsztynem. Grube i chude, małe i duże, śmiejące się i płaczące – trudno wszystkie opisać. Na końcu, w trzeciej izbie, ustawiono istne cudo – szopkę zawierającą prawie 800 figurek, z czego jakieś 350 poruszających się. Wszystkie wyszły spod ręki pana Jana. Szopka prezentuje przede wszystkim historie biblijne, ale nie brakuje tu także scen z życia dawnej wsi, miasta i zamku. Bystre oko zauważy nawet samego rzeźbiarza przy pracy!

Ruchoma Szopka w Olsztynie jest prawdziwym arcydziełem. Ponadto spotkanie z artystą to świetne przeżycie i przygoda dla całej rodziny. Przed przyjazdem zawsze warto zadzwonić 

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info