Wielgolas 25, 07-215 Obryte
www.facebook.com

Siedlisko Leluja
mazowieckie

Bywa, że dzwonię gdzieś pierwszy raz i już po jednej rozmowie nie mogę się doczekać, kiedy tam pojadę. Tak było z wizytą w siedlisku Leluja położonym w sercu Puszczy Białej, nieopodal Pułtuska. Z Moniką zamieniłem zaledwie kilka słów. Kiedy dowiedziała się, że chcę przyjechać z samego rana, roześmiała się: „Jak rano, to na śniadanie!”. Ot, oczywistość.

Nasza rozmowa nie była klasycznym wywiadem. Jedną ręką Monika łapała spadający kubek, a drugą pomagała Kubie się ubrać. Ostatecznie udało nam się wyrwać z domu i poszliśmy na długi spacer po siedlisku. Ta nazwa pasuje tutaj idealnie – jest dom, stodoła, pastwisko, ale znalazło się też miejsce na „lelujowe morze” i „wypasiony” plac zabaw dla dzieci. Tyle że stodoła nie służy tu wyłącznie do przechowywania słomy czy siana. Stała się swoistym centrum rozrywkowym. Taka przestrzeń idealnie sprawdza się podczas warsztatów, na których Monika pokazuje, jakie cuda można stworzyć z koziego sera. Z kolei najmłodsi uczą się tutaj na przykład, jak robić zabawki z patyków i sznurków.

Mijając plażę, podchodzimy do koników polskich – nieodłącznego elementu tutejszego krajobrazu. Spacerujemy, a mnie po prostu „wszystko gra”. Roześmiana Monika opowiada, jak razem z Wojtkiem wymyślili sobie to miejsce i uciekli z miasta. Chuchają na nie i dmuchają, żeby przypadkiem nie musieli wracać do pracy w korporacji. Wolą cieszyć się życiem na wsi. W drewnianym domu krytym strzechą urządzono przytulne pokoje, niewielki salon i kuchnię. Wakacje na wsi nabierają w tym miejscu innego znaczenia. To prawdziwa podróż w czasie, a dla wielu powrót do pięknych wspomnień z dzieciństwa, z domu ukochanej babci…

Leluja to nic innego jak kurpiowska wycinanka w kształcie drzewka. Nazwa idealnie obrazuje klimat tego miejsca – „lekkiego i przewiewnego”, szczerego, prostego i wolnego od przesady, a zarazem pomysłowego. Można się tu sporo nauczyć, skosztować pysznego i zdrowego regionalnego jedzenia, a, co najważniejsze, zwolnić i odpocząć. W siedlisku Leluja zadbają o to, żeby Twój czas płynął kilka razy wolniej niż w mieście!

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info