Krzyżanowice Średnie 39A, 28-400 Pińczów
tel. 692 97 14 96
www.kajakinaponidziu.pl

Spływ Nidą – ciepłą rzeką
świętokrzyskie

27ºC – tak ciepła bywa latem woda w Nidzie. To niezwykłe 151 km malowniczej rzeki wijącej się pośród łąk i pól. Jej głębokość waha się od 30 cm do 3 m, więc płynąc tuż nad złotym piaskiem, można myślami przenieść się na złote rzeki tajemniczej Alaski. Nurt jest spokojny i tylko na zakolach dno znika z oczu. Leniwie poddawałem się płynącej wodzie i łapałem raz po raz wielką garść piasku, który woda po chwili z powrotem porywała.

Nad Nidą funkcjonuje kilka miejsc, gdzie można wypożyczyć kajaki. Gdyby wszystkie kajaki znalazły się na wodzie w jednym czasie, to i tak nie odczułoby się tłoku. Spływy kajakowe są tutaj popularne, ale jeszcze nie na tyle, żeby przed zakrętami i mieliznami trzeba było czekać w kolejce.

Wyruszyłem na kajak w upalny czwartek. Na rzece tego dnia spotkałem tylko dwa inne kajaki i przez całą moją podróż płynąłem w ciszy i niezwykłym spokoju. Parę razy zamyślony wpłynąłem na mieliznę. Dwa razy zatrzymałem się, aby poleżeć na piaszczystej wyspie na środku rzeki. Raz tylko dobiłem do brzegu w potrzebie napicia się czegoś zimnego. Poprosiłem jednak o kawałek sznurka i od tego czasu butelka płynęła za kajakiem, a ja nie musiałem opuszczać tej malowniczej świętokrzyskiej Amazonki.

Zapytałem spotkanych kajakarzy, dlaczego wybrali Nidę? Dlaczego w środku tygodnia? Spojrzeli w przód, spojrzeli w tył… na horyzoncie nie było nikogo – no, właśnie dlatego! A dodatkowo płynęli z dziećmi, które długimi odcinkami szły umoczone w wodzie po kolana. Tak cudownie nic się nie działo dookoła, a wiatr tak spokojnie poruszał szuwarami…

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info